Tehnikauudised: sinu taskus võib olla Hiina küberrelv ja unustatud teenused

Ameerika lipp ja Mao Zedongi portree
Ameerika lipp ja Mao Zedongi portree Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Tehnikamaailmas kütavad endiselt kirgi turvaaugud, mis tekitavad peavalu nii valitsustele, ettevõtetel kui ka tavakasutajatele. Nii ei soovita näiteks USA võimud enam ameeriklastel soetada Hiina päritolu nutiseadmeid, rike Facebooki innovatiivses kaheastmelises autentimissüsteemis "äratas" ellu unustatud SMS-teenused ning Google ei lase enam nii lihtsalt fotot näpata.

USA luureametid soovitavad ameeriklastel vältida Hiina nutitelefonide soetamist

Allikas: (Hanna Samoson/ERR)

Kolm suuremat Ühendriikide sise- ja välisluureameti juhti tegid ühisavalduse, kus soovitasid USA kodanikel mitte osta Huawei, ZTE ja teiste Hiina ettevõtete nutitelefone. Kuigi Hiinas toodetud suure ekraaniga ja hea jõudlusega nutitelefonid on suhteliselt soodsad, leiavad FBI, NSA ja CIA, et seadmete massiline kasutamine võib nõrgestada USA küberjulgeolekut.

Täpsemalt kahtlustavad USA võimud, et Hiina päritolu nutiseadmetest võidakse varastada andmeid, jälgida individuaalselt kasutajaid ning tekitada häireid telekommunikatsiooni võrkudes. Sisuliselt leiavad USA luureagentuurid, et Huawei ja ZTE seadmed on Hiina küberrelvad.

Kahtlustused on juba mõjutanud Huawei seadmete USA turule jõudmist. Üks suurimaid Ühendriikide operaatoreid Verizon on valitsuse surve tõttu näiteks loobunud viimaste Huawei seadmete müüki võtmisest. Kuigi operaatorid Hiina nutiseadmeid oma lettidel müüki ei pane, saavad USA kasutajad siiski osta telefone otse Huwei ja ZTE e-poodidest.

Kirprobotid, mis võivad tulevikus elusid päästa

Kirprobotid tegevuses (Allikas: Purdue ülikool)

Indiana Purdue ülikooli teadlased leiutasid magnetjõul liikuvad mikrorobotid, mis kukerpallitades otsalt-otsale või küljelt-küljele võivad üks päev viia inimorganismi näiteks ravimeid. Mikrorobotile annab liikumisjõu hantli-kujulise polümeerraami otstesse on paigaldatud magnetid, mille vahel tekkiv jõud paneb roboti liikuma. Energiaallikas on toodetud pooljuhtide tööstuse tehnika põhjal, mistõttu on kukerpallitavaid mikroroboteid võimalik toota odavalt ning massides.

Teadlased pidid mikroroboti loomisel arvestama staatilise elektri ja van der Waali jõududega, mis tekitavad staatilist hõõrdumist ning pärsivad magneetilist liikumist. Roboti kiirust testi nii kuival paberil, vees kui ka silikoon õlil. Kuivades oludes suudab kirprobot liikuda maksimaalselt 48 millimeetrit sekundis, kuid niisketes oludes 13,6 millimeetrit sekundis.

Mida tihedam on vedelik seda keerulisem oli robotitel keerelda. Samas välitingimustes ei suutnud mikrorobotid ronida üles järskudest tõusudest. Viimase puuduse proovivad teadlased lahendada lisades magnetotstele nakkuvat ainet. Erinevatel pindadel ja keerukamates keskkondades liikumise hõlbustamiseks muudeti raamil magnetosakeste joondust teineteise suhtes.

Kuna magnetite vaheline “sild” pole magneetiline siis võib Purdue ülikooli prototüüp olla raamiks tulevastele mikrorobotitele. Nimelt saaks mikroroboti keskosale paigutada mikroskoopilisi ravimikonteinereid. Lisaks sellele soovivad mikroroboti loojad arendada välja sensorite või mikrokaamera-põhise kontrollsüsteemi, mille osad hakkavad tõenäoliselt just mikroroboti “sillal” paiknema.

Seega on tulevikus võimalik, et rühm taolisi kirproboteid suunatakse inimorganismis näiteks ultraheli abil otse vähkhaiguse tuumorini, kus robotid vabastavad ülitäpselt ravimidoosi. Samas on Purdue teadlaste visioon veel väga algusjärgus ning eelpool kirjeldatud stsenaariumi täitumist tuleb oodata veel mõnda aega.

Google piirab otsingumootri vahendusel fotode näppamist

Google pildiotsingumootor Autor: kuvatõmmis

Maailma üks populaarseimaid otsingumootoreid Google eemaldas eelmisel nädalal enda otsingumootorist nupu “vaata kujutist”. See võib esialgu tunduda küll kosmeetilise muudatusena, kuid tegemist oli palju kasutatud funktsiooniga. Kui kasutaja sisestas pildiotsingusse märksõna tegi ta seda tihti eesmärgiga leitud kujutist mingis vormis kasutada.

Nüüd peavad pildiotsijad külastama lehekülge, kust foto pärineb. Muudatuse põhjustas paljude fotograafide ja kirjastajate kriitika. Paljud autoriõiguste omanikud leiavad, et Google külgedelt saab liiga kergesti nende tööd varastada ning nüüd on Google järeleandmas.

Tegelikult on see nii Google kui ka intellektuaalse vara omaniku perspektiivist võit-võit olukord, sest kasutajad peavad külastama nii avaldaja kodulehte kui ka nägema reklaame, mille vaatamisest võidab tihti aga just Google.

Seevastu kasutaja, kes sooviks näiteks saata mõne kujutise oma sõbrale peab foto ise üles otsima autoriõiguste omaniku kodulehelt. Teisalt on otsingumootori pingutsed siiski poolikud, kuna endiselt saab paremklõpsuga avada kujutisel rippmenüü, kus leidub valik “vaata kujutist uuel vahelehel.

Kas teadsid, et Facebooki staatust saab uuendada SMSi teel? Mitte enam kauaAutor: PA Wire/Scanpix

SMSiga Facebooki staatuste postitamine on olnud sotsiaalmeedia platvormis alates selle alguspäevist ehk ajast mil inimeste taskutes polnud veel püsivalt võrkuühendatud nutitelefone. Ka Eesti kasutajatel on (veel) võimalik seadetest sisse lülitada Facebook text teenus saata numbrile +372 32665 sõnum, mille tekst kuvatakse sinu Facebooki ajajoonel.

Lisaks sellele teavitab Facebook sind sõnumiga, kui mõni su lähituttav on teinud postituse. Probleem seisneb aga selles, et Facebook kasutab sama numbrit kasutajate kahe-astmelise autentimiseks – teenus, millel on märkimisväärselt rohkem kasutajaid.

Eelmisel nädalal oli aga Facebooki sõnumisüsteemis rike, mistõttu kõik kaheastmelise autentimisega liitnud kasutajad hakkasid saama teatisi oma sõprade värsketest postitustest. Kui nad vastasid sõnumiga “Please stop”, siis ilmus see omamoodi “appikarje” kasutaja Facebooki ajajoonel.

Facebooki turvajuht Alex Stamos kinnitas blogipostituses, et probleem on praeguseks lahendatud, kuid kuna tegemist on aegunud teenuse tekitatud probleemiga, siis tõenäoliselt jäetakse SMS-teenus, vaid kaheastmeliseks autentimiseks ning staatuse uuendamine SMSi teel ja uute teavituste sõnumitena tellimine kaovad.

Instagram täitis Vene võimude tsensuuripalve

Aleksei Navalnõi ja Nastja Rõbka foto. Autor: Stoppkaader Navalnõi videost

Facebooki omandusse kuuluv Instagram kustutas opositsionäär Aleksei Navalnõi juhitud korruptsioonivastase fondi kontolt videomaterjali, kus on väidetavalt näha miljardäri Oleg Deripaska ja Venemaa asepeaministri Sergei Prikhodko kohtumist luksusjahil.

Erinevalt Instagramist pole näiteks Google tiiva alla kuuluv YouTube Vene võimude survele järele andnud. 25-minuti pikkust klippi prominentsete võimuisikute väidetavalt korruptiivsest kohtumisest on vaadatud üle viie miljoni korra.

Vene internetioperaatorid kaebavad, et Vene telekommunikatsiooni järelevalve agentuuri Roskomnadzor soovil ei saa ühte kindlat sotsiaalmeedia positust võrgus ära blokeerida. Seetõttu on spekuleeritud võimalusest, et kogu teenus blokeeritakse kuni “ebasobiv” selle külgedelt kaob.

Facebook ei soovinud juhtumi detaile arutada, kuid sotsiaalmeedia kõneisik kinnitas, et kui sisu rikub mõne valitsuse hinnangul nende seadusi, siis võivad nad Facebookil paluda sellele ligipääsu tõkestamist. Need otsused tehakse kohaliku seadusandluse valguses ja kui valitsuse palvel on alust, siis vastav sisu blokeeritakse kõnealusel territooriumil.

Presidendivalimistest kõrvale jäänud opositsionääri Aleksei Navalnõi hinnangul andis Instagram järele illegaalsele tsensuurile.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: