Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlased leidsid mereveest uut tüüpi viirusi

Foto: rafipics/Creative Commons

Ameerika teadlased on leidnud kogu maailma mereveest senitundmata tüüpi viirusi. Muretsemiseks põhjust ei ole, sest tõenäoliselt on neid viirusi maailma meredes leidunud juba ammu, neid on seniste meetoditega lihtsalt olnud võimatu avastada.

Nüüd on Kathryn Kauffmanil Massachusettsi tehnikainstituudist ja ta kolleegidel õnnestunud neid viirusi mereveeproovidest isoleerida ja laboris analüüsida.

Tuleb välja, et neil viirustel on väga tähtis ökoloogiline roll bakterite arvukuse piirajana. Viirused on üleüldse bakterite kõige suuremad looduslikud vaenlased, kuid neil äsjaavastatutel on rohkesti üsna ebatavalisi tunnuseid, mis ongi üks peamisi põhjusi, miks neid seni märgatud ei olnud.

Erinevalt enamikust seniteada bakteriviirustest ei ole nüüd avastatud viirustel niinimetatud "saba". Ka ei nakata nad ainult üht või kaht tüüpi baktereid nagu tavalised bakteriviirused, vaid kümneid ja kümneid tüüpe.Avastatud ookeaniviirused. Autor: Kauffman et al.

Nende genoomgi on eriline, nimelt erakordselt kompaktne, koosnedes ainult umbes kümnest tuhandest aluspaarist, võrreldes nelja-viiekümne tuhande aluspaariga sabaga bakteriviiruste genoomis.

Olles viiruse ja ta genoomi juba avastanud, kammisid Kauffman ja kolleegid läbi paljud mereveeproovide andmebaasid ja leidsid, et tegelikult esineb neid viirusi juba mõneski andmebaasis, ainult et neid ei ole osatud sealt varem tuvastada.

Teadlased kirjutavad ajakirjas Nature, et suure tõenäosusega leidub nende avastatud sabata bakteriviirusi peale merede mujalgi me planeedil, kaasa arvatud ehk ka inimeste kehas.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidernaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: