Hispaania karud ei pärinegi jääaegsetest pagulastest

Foto: Francis C. Franklin/Wikimedia Commons

Ka Hispaanias elab karusid, kuigi vähe, mitu korda vähem kui Eestis. Seni on arvatud, et Hispaania karud pärinevad viimasel jääajal põhja poolt sisse rännanud karudest, kes mandrijää eest pagedes leidsid Hispaanias sobiva pagula ehk refuugiumi.

Kuid nüüd väidab rühm teadlasi A Coruña ülikoolist, et see ei ole nii. Ana García-Vázquez ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Historical Biology, et tegelikult on jääaegsete pagulaskarude liin välja surnud ja Hispaania praegused karud on seega muud päritolu.

García-Vázquez ja ta kaaslased on analüüsinud nii tänapäeval mitmel pool Euroopas elavate karude kui ka karufossiilide mitokondri-DNAd ehk pärilikkusmaterjali, mis ei ole pärit mitte raku tuumast, vaid raku väikestest jõujaamadest, mitokondritest.

Analüüs näitab nende sõnul, et Hispaania karude jääajapagulusliku päritolu teooria ei pea paika. Praeguste karude esivanemad on Hispaaniasse rännanud juba pärast jääaega, arvatavasti Prantsusmaalt.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: