Öökull kuuleb hästi ka vanas eas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Andrew-M-Whitman/Creative Commons

Öökullidel püsib kuulmine hea ka vanas eas. Inimestel ju tihtipeale kuulmine vanuse kasvades kehveneb.

Vanusega seonduvat kuulmiskadu on täheldatud ka hiirtel, tšintšiljadel ja teistel närilistel. Põhjuseks on sisekõrvas asuvate kuulmisrakkude järkjärguline allakäik. Aga Saksa teadlaste värskest uurimistööst saab tuge kahtlustus, et lindudel võivad asjad olla teisiti.

Bianca Krumm Oldenburgi ülikoolist ja ta kolleegid testisid mitmesuguses vanuses loorkakkude kuulmisteravust. Nad kirjutavad Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes, et kaheaastaste ja 13-aastaste kakkude kuulmisel ei olnud olulist vahet.

Miks see nii on, seekord veel ei selgunud. Aga Krumm ja ta kolleegid oletavad, et kaku kõrvas tekib kuulmisrakke pidevalt juurde. Teistel liikidel praeguste teadmiste järgi see teke ajapikku hääbub.

Kui nüüd teadlased vanade öökullide kuulmiserksuse põhjusele lähemalt jälile saavad, siis mine tea, võib-olla tuleb sellest kunagi mingit abi ka inimestele.


Selle üle, kas ja kuidas teadus üleüldse maailma päästab, arutleb vahva seltskond teadlasi saate "Labor" avalikul salvestusel neljapäeval, 28. septembril kell kuus õhtul Tallinnas Vana-Posti 8 asuvas Labori baaris. Aruteluga tähistatakse Labori saate 12. sünnipäeva.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: