X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kuidas paratsetamool toimib?

Kuidas paratsetamool toimib?
Kuidas paratsetamool toimib? Autor/allikas: M. Tribe/Wikimedia Commons
Menuka ravimi toimemehhanism sai selgeks.
Paratsetamooli leidub iga kodu ravimikapis. Molekul avastati 19. sajandi lõpus ning valuvaigistina on see apteekides müügil olnud üle 50 aasta. Tänapäeval kuulub paratsetamool ka gripiteede koostisse ning seda müüakse igal aastal kümneid tonne. 

Kuidas täpselt ravim toimib, polnud biokeemikutele siiani päris selge. Hiirtega tehtud katsete abil tegid Londoni King´s kolledži ja Rootsi Lundi ülikooli uurijad  kindlaks, et paratsetamool takistab närvirakkude omavahelist suhtlemist.

Teadlased andsid laborihiirtele paratsetamooli ja mõõtsid aega, mis närilistel kulus kõrvetuse tajumiseks. Nad leidsid, et paratsetamooli saanud hiired reageerisid aeglasemalt, sest ravim vähendas kuumusest tingitud valu.

Seejärel tegid uurijad katseid geenmuundatud hiirtega, kelle keha ei tootnud TRPA1-nimelist valku. Selgus, et neil hiirtel paratsetamool valu ei vaigistanud. Seega vähendab paratsetamool valuaistingut just selle närvirakkude pinnal asuva  molekuli kaudu.

"Paratsetamooli lagunemisel tekib aine, mis stimuleerib seljaaju närvirakkude pinnal asuvat valku TRPA1. Seetõttu ei saa närvirakud enam omavahel suhelda ning info valu kohta ei jõua ajju," selgitas uurimuse autor Stuart Bevan.

Tulemused on üllatavad, sest TRPA1 võib tekitada nii köha, valu kui ülitundlikkust – see valk on süüdlane näiteks pisargaasi, kange sinepi ja sibula tekitatud ärrituse tekkimises. Nüüd selgus, et pisarate vallandaja aitab toimida ka valuvaigistil.

Bevani sõnul muudab paratsetamooli ohtlikuks just selle lagunemisel tekkiv aine, mis närvirakkude pinnale suundub. Üleannus tekitab see inimese kehas tõsise mürgistuse ning kahjustab maksa.

Uurijad on kindlad, et nad suudavad leida paratsetamoolile sarnaseid aineid, mis kasutavad sihtmärgina samuti valku TRPA1, kuid mille laguproduktid oleksid ohutud.

"Põnev on teada saada, kuidas toimib ravim, mida peaaegu kõik maailma inimesed on kasutanud. Paratsetamool on tõhus, kuid selle suur doos on väga kahjulik. Saame hakata otsima molekule, mis vaigistaksid valu sama hästi, kuid oleksid ilma kõrvalmõjudeta, "ütles  autor David Andersson.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature Communications.

 

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: