Kas talveuni teeb elu pikemaks? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kas talveuni teeb elu pikemaks?
Kas talveuni teeb elu pikemaks? Autor/allikas: Wikipedia
Ainevahetuse aeglustumine külmal aastaajal võib väikeimetajate eluiga pikendada.
Talveuni pidurdab vananemisega seotud kromosoomikahjustuste teket, näitasid Siberis elutseva džungaaria kääbushamstriga tehtud katsed.

Talveune kasulikku mõju kehale on bioloogid kahtlustanud tükk aega.

Viini veterinaarmeditsiini ülikooli uurijad kasvatasid laboris täiskasvanud emaseid džungaaria hamstreid. See tilluke näriline elutseb Siberis, külmal aastaajal magab talveund.

Laboris kutsusid uurijad talveune esile vähese valguse ning madala temperatuuriga. Pooled katsealused talvitusid temperatuuril 20 kraadi Celsiuse järgi, ülejäänud veetsid aja null kraadi juures. Mõlema rühma närilistele oli piisavalt toitu.

Kõik hamstrid magasid talveund, kuid ainult jahedas ruumis tekkis sügav uneseisund, mille jooksul langesid nii kehatemperatuur kui ka südame löögisagedus.

Christopher Turbill ja tema kaastöölised paigaldasid oma uurimisalustele nahaalused sensorid, mille abil sai loomade kehatemperatuuri jälgida. Kui aktiivse hamstri kehatemperatuur on 36 kraadi Celsiuse järgi, siis sügavas talveunes olevate hamstrite kehatemperatuur langeb vähemalt kümme kraadi.

Turbill kahtlustas, et energiat säästev koomalaadne seisund võiks omada mõju telomeeridele. Need kromosoomide otstes olevad järjestused kaitsevad kromosoome. Igal rakujagunemisel jäävad telomeerid lühemaks.

Näriliste kromosoomide uurimisel selgus, et talvituvate hamstrite telomeerid ei lühenenud. Sügavat und magavate loomade kromosoomide säilisid paremini kui nendel, kelle uni oli pindmine.

Turbilli arvates võib sarnane nähtus esineda ka teistel talveund magavatel imetajatel.

Paraku pole inimene võimeline sel moel talvituma ega saa loota oma eluea pikenemisele.

Uurimus ilmus ajakirjas Biology Letters.

 

 

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: