Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kilogrammi standard kaotab müstiliselt kaalu

Kilogramm pole enam see, mis ta oli. 118-aastane iriidiumi ja plaatina sulamist silinder on aja jooksul pisut kergemaks muutunud.

Kilogramm pole enam see, mis ta oli. 118-aastane iriidiumi ja plaatina sulamist silinder on aja jooksul pisut kergemaks muutunud.

Võrreldes tosinate üle maailma erinevais paigus olevate etaloni koopiatega, on Pariisi lähistel oleva etaloni mass vähenenud 50 mikrogrammi võrra, vahendas AP.

"Asi on müstiline, sest kõik etalonid on tehtud samast materjalist, paljud ka samal ajal, ning neid hoitakse samades tingimustes," ütles füüsik Richard Davis rahvusvahelisest kaalude ja mõõtude büroost. "Meil tõepoolest pole sellele head seletust."

 "Me ei saa olla kindlad, et muutunud on originaali mass. Võib-olla on koopiad läinud raskemaks," ütles Michael Borys Saksamaa riiklikust mõõtude instituudist. "Kuid definitsiooni järgi omab tähtsust vaid originaali mass, mille järgi kilogrammi defineeritaksegi."

Kilogrammi tähenduse muutus näitab väga ilmekalt, kuidas vanad standardid tehnoloogilisele progressile jalgu jääma kipuvad. See silinder oli 1889. aastal tehnika viimane sõna. Nüüd on aga otsustatud, et on viimane aeg defineerida kilogramm millegi kindlama kui metalletaloni järgi.

Tegelikult ongi kilogrammi definitsioon ajale jalgu jäänud, sest kõik muud fundamentaalset tähtsust omavad mõõdud on defineeritud mitte etaloni, vaid mõne füüsikalise protsessi järgi. Näiteks oli ka meetril oma etalon - füüsiline objekt, mille pikkus määras ka meetri pikkuse, kuid nüüd on meetri definitsioon järgmine: meeter on pikkus, mille valgus vaakumis läbib 1/299792458 sekundi jooksul.

Novembris Pariisis koguneval nõupidamisel esitatakse ettepanekud, kuidas kilogrammi edaspidi defineerida võiks. Üheks võimaluseks on defineerida kilogramm kui räni isotoobi massiarvuga 28 sfääriline kindlate mõõtmetega kristall.

"Igal juhul on meil paremat definitsiooni vaja," ütles Davis.

Toimetaja: Siim Sepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: