Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TTÜ teadussekundid: hüperspektraalkaamera võlud

TTÜ mehhatroonikasüsteemide õppetooli nooremteadur Märt Juurma räägib erilistest kaameratest, mis jäädvustavad kõik nähtava valguse värvitoonid. Kaameraga saab uurida kõikvõimalikke materjale ja vedelikke ning avastada hõlpsamalt veereostusi ja leida metsa kadunud inimesi.

Hüperspektraalne pilditehnika on eriline pilditehnika. Kui tavaline digitaalne pilt sisaldab kolme kanalit – sinine, roheline ja punane, siis hüperspektraalkaamera sisaldab sadu kanaleid, mis hõlmavad kogu nähtava valguse ja infrapunakiirguse spektrit.

Hüperspektraalkaameraid on kasutatud edukalt satelliitidelt nii geoloogia, maastiku ja looduse uurimiseks kui ka sõjalisel otstarbel, toidutööstuses toiduainete kvaliteedi kontrolliks ja meditsiinis haiguste diagnoosimiseks.

Tänu kaamerate hinna ja suuruse märgatavale vähenemisele, on hakatud neid kasutama tänapäeval ka muudel elualadel. Näiteks saab neid kinnitada droonidele, misläbi on neil suur potentsiaal näiteks metsast inimeste otsimiseks ja viljapõldude olukorra hindamiseks.

Kuna igal objektil on oma spektraalne sõrmejälg, on võimalik neid kasutada ka tööstuses kvaliteedi jälgimiseks, näiteks kontoripaberi jääkide täpsemaks sorteerimiseks või geoloogiliste proovide põlevkivi sisalduse määramiseks. Teisest küljest on hüperspektraalseid andmeid võimalik kasutada kiiremate ja muus osas paremate kaamerate väljatöötamiseks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: