Kristjan Port: kuidas mehed töötuks jäävad ({{commentsTotal}})

Robotitega asendatakse peamiselt mehiseid ameteid, nagu näiteks autojuhid, sõdurid ja kehalist rammu eeldavat tööd.
Robotitega asendatakse peamiselt mehiseid ameteid, nagu näiteks autojuhid, sõdurid ja kehalist rammu eeldavat tööd. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Jagatavate vahendite ja toetusteks juba väljajagatud raha mahus maailma suurimat isikliku rahaga rajatud heategevusfondi juhivad Microsofti asutamisega rikkaks saanud Bill ja Melinda Gates.

Esimene on olnud pikka aega maailma rikkaim inimene ja viimane on maailmas liider naissoost filantroopide seas. Kahe silmapaistva asutajaga liitus veel üks maailma tippu kuuluvatest isikutest, mõnede hinnangute järgi kõigi aegade edukaim investor Warren Buffet.

Kõik kolm jagavad eesmärki loovutada kogunenud rikkused heategevuslikel eesmärkidel kui need aitavad maailmas vähendada vaesust, edendada tervist ning parandada haridust. Fondis on viimastel andmetel vahendeid 39,6 miljardi dollari eest.

Paistab, et Melinda Gates otsis laias tegevusrindes endale eraldi väljakutset, midagi personaalsemat. Samuti paistab, et nüüdseks on ta selle leidnud ja rikas naine kolis uue tegevuse juhtimiseks omaette büroosse. Värskeks väljakutseks on naiste toomine tehnoloogia valdkonda.

Olles lõpetanud magistriõpingud arvutiteadustes ja seejärel töötanud kümme aastat Microsoftis, on väljakutse ja seotud raskused talle tuttavad. Vahest oli toona, ehk 30 aastat tagasi, isegi raskem olla naine nn meeste alal. Aga ilmselt pole tänane olukord piisavalt muutunud ja on äratanud filantroobi tähelepanu.

Aastaid kestnud töö arengumaades oli paljuski seotud naiste ja tüdrukute olukorra ning seotud probleemidega. Neid lahendades hakkas ta märkama, et tema enda kodumaa hakkab neis küsimustes maha jääma.

Näiteks on USA Kongressis naisi alla 20 protsendi, aga paljudes Aafrika riikides on naisi riigitüüri juures umbes pool. USAs kasvas viimase 30 aastaga naiste osakaal õigusteaduse õpingutes umbes kolmandikult tasemeni, milles iga teine on naine ja tervishoius saavutati sama tase, kui aastatetaguses statistikas leidus kolme mehe kohta ühe naisarsti.

Arvutiteadustes toona veel Melinda Ann French’i nime kandnud naiskaasüliõpilastest sai diplomi 37 protsenti kõigist lõpetajatest. Praegu on sama näitaja langenud 18 protsendini. Kõiki maailma inimesi mõjutavas arvutiteaduste ja tehnoloogia valdkonnas üldisemalt on millegi pärast naiste osakaal taandunud. Melinda Gates kardab, et taoline trend ei ole ühiskonnale hea.

Hea pole ka see, et keegi ei tea, mis seda trendi põhjustab. Teemast on saanud aastatega Ränioru avalik saladus, väljendudes muuhulgas arvutimängudes millest enamiku olemus näeb sihtrühmana peamiselt meessoo esindajaid.

Ning see sama „hästi toidetuna“ kiiresti kasvav sihtrühm hakkas kujundama sama kiiresti kasvavat arvutimängude tööstuse liikmeskonda meestekeskseks ja üha rohkem tüdrukuid jätsid arvutikursused pooleli.

Mehi ei päästa ka haridus, sest pool sajandit kestnud suure teadmiste kasvu hüpet ei ole oodata, pigem toodab hariduse kallinemine kaasa õppijate vähenemise. Samal ajal kasvab üksi elavate inimeste arv ja abielude arv on jätkuvas languses.

Naiste tehnoloogiast taandumise põhjuseid on ilmselt palju rohkem ja osaliselt seotud kultuuri ja haridusega ning Meldinda Gates kavatseb neis küsimuses rohkem selgust saada. Alles seejärel oskab ta vastata kuidas tema kasutuses olevaid vahendeid parimal moel naiste tehnoloogiasektorisse toomiseks rakendada.

Mis toob meid kahel põhjusel ühe teise tähelepaneku juurde. Üks neist on tasakaalustatuse eesmärgil käsitleda naisküsimuse juures ka meeste teemat. Teine on otseselt seotud tehnoloogia mõjuga meeste tulevikule.

Majanduspoliitika uurija Nicholas Eberstadt väidab raamatupikkuses argumendis mille pealkirjaks on „Mehed ilma tööta“, et sajandi keskpaigaks on iga neljas 25- kuni 54-aastane Ameerika mees töötu.

Probleem ei ole USA-keskne ja seega peaks sama arenguga arvestama ülejäänud arenenud riikide mehed. Robotitega asendatakse peamiselt mehiseid ameteid, nagu näiteks autojuhid, sõdurid ja kehalist rammu eeldavat tööd.

Mehi ei päästa ka haridus, sest pool sajandit kestnud suure teadmiste kasvu hüpet ei ole oodata, pigem toodab hariduse kallinemine kaasa õppijate vähenemise. Samal ajal kasvab üksi elavate inimeste arv ja abielude arv on jätkuvas languses.

Olemasoleva kogemuse järgi jäävad suurema tõenäosusega töötuks üksi elavad keskpärase haridusega mehed, kes harjuvad töötuna olemisega, ega püüagi uut tööd leida. Kaasnevate tervise ning sotsiaalsete probleemide haldamiseks empaatiat nõudvad erialad soosivad omakorda naiselikku puudutust, tänu millele leiavad nõrgema soo esindajad rohkem rakendust tööhõives ja tänu Melinda Gatesile edaspidi ilmselt ka veel mehi asendavate robotite programmeerijatena.

Toimetaja: Marju Himma

Allikas: PortaalHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: