Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uus osake võib olla viienda jõu kandja

Väidetavalt on just selle masina abiga – elektron-positron spektromeetriga – leitud tõendeid uuest osakesest.
Väidetavalt on just selle masina abiga – elektron-positron spektromeetriga – leitud tõendeid uuest osakesest. Autor/allikas: Nature/Irvine'i ülikool

Füüsikud seletavad kogu maailma toimimist ainult nelja fundamentaalse jõu abil. Need on gravitatsioon, elektromagnetism ning nõrk ja tugev tuumajõud. Ometi on aeg-ajalt tekkinud kahtlusi, et siin-seal on ilmutanud end veel viieski põhijõud.

Nüüd on rühm Ameerika füüsikuid Irvine'i California ülikoolist analüüsinud möödunud aastal Ungaris tehtud ja esialgu suurema tähelepanuta jäänud uuringu tulemusi.

Ungari teadlased otsisid nn tumedaid footoneid, millest mõnede arvamuste järgi võiks koosneda kogu maailmaruumi täitev mõistatuslik tume aine. Ja nad avastasidki berülliumi radioaktiivset lagunemist uurides märke ühe uue võimaliku osakese olemasolust, mis on elektronist umbes 30 korda suurema massiga.

Irvine'i teadlased eesotsas Jonathan Fengi ja Timothy Taitiga väidavad nüüd, et tegu ei ole tõenäoliselt tumeda footoniga, vaid pigem teiste osakeste vahelist vastastikmõju vahendava osakese, bosoniga, millele nad panid nimeks X-boson.

Siinjuures tuleb rõhutada, et tegu ei ole nelja aasta eest avastatud kuulsa Higgsi bosoniga, mis on nime saanud füüsik Peter Higgsi järgi, vaid täiesti teise bosoniga, mille senitundmatut loomust on otsustatud tähistada X-tähega. Oma arvutused on nad avaldanud võrguajakirjas arXiv, sealsamas, kus nad aprillis avaldasid samal teemal ka esialgseid visandusi.

Revolutsioonilist hõngu aimub aga arusaamast, et X-boson ei ole midagi muud kui senitundmata viienda fundamentaaljõu vahendajaosake. Fengi, Taiti ja kaasautorite järgi mõjub see viies jõud elektronide ja neutronite vahel, kuid jätab puutumata näiteks prootonid.

Seda siis erinevalt elektromagnetjõust, mis mõjub elektronide ja prootonite, kuid mitte neutronite vahel. Ka on väidetava viienda jõu mõjuraadius erakordselt väike. Uue jõu olemasolu kinnituseks tuleb mõistagi veel katseid teha.

Selle nädala Labori saates on osakestefüüsik Andi Hektor lubanud rääkida nii X-bosonist kui ka muudest viimase aja põnevatest osakesteuudistest. Labor on kavas pühapäeval pärast viit.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: