Viienda põhijõu olemasolu kohta leiti uusi tõendeid

Foto: Casey Horner/Unsplash

Ungari teadlased on leidnud uut tõendust, seni ikkagi veel esialgset, et looduses esineb ka viies, senitundmata põhijõud.

Praeguse seisuga on põhijõude ehk fundamentaalseid vastastikmõjusid teada neli: gravitatsiooniline, elektromagnetiline, tugev ja nõrk.

Attila Krasznahorkay Debrecenis asuvast Ungari Teaduste Akadeemia tuumauuringute instituudist ja ta kolleegid teatasid esimest korda juba kolm aastat tagasi, et on berülliumi aatomi lagunemisel tekkinud elektroni-positronipaaridel täheldanud eriskummalist lahknemisnurka. Teised teadlased seletasid seda seejärel võimaliku viienda jõu olemasoluga.

Nüüd on Krasznahorkay ja kolleegid tuvastanud ebatavalise laialilendamisnurga ka ergastatud heeliumiaatomist välja kiirguvatel elektroni-positronipaaridel.

Nende seletuse järgi võib mõlemal juhul, nii berülliumi- kui ka heeliumikatses tekkida lühiajaline hüpoteetiline osake, mis võibki olla viienda põhijõu kandja.

Osakesele on nad nimeks pannud X17, sest selle mass paistab arvutuste järgi olevat umbes 17 megaelektronvolti ehk umbes 33 elektroni massi.

See osake, kui ta olemas on, paiskub aatomituumast välja ja laguneb peagi elektroniks ja positroniks, mis lendavad eripärase nurga all laiali ja mida teadlased on mõõtnud.

Asjaolu, et heeliumi puhul oli see lahknemisnurk ka mõnevõrra väiksem kui berülliumi puhul, on just seesuguse osakese mängusolekuga teoreetilises kooskõlas.

Krasznahorkay ja kaasautorid on oma tulemused ja järeldused praegu avaldanud eelretsenseerimata võrguvaramus arXiv, kuid kui hästi läheb, siis ilmuvad need küllap varsti ka mõnes prestiižikas ajakirjas.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: