Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

100 sekundi video: Positiivne psühholoogia

Foto: Sven Paulus, ERR Novaator

Mida kujutab endast positiivne psühholoogia ja kuidas oma õnne ise sepistada? Nendel teemadel arutleb 100 sekundi videos Tartu ülikooli isiksuse- ja sotsiaalpsühholoogia vanemteadur Toivo Aavik.

Termin positiivne psühholoogia on viimasel ajal lausa sõnakõlksuks muutunud. Kuid mis see tegelikult on? Loomulik on, et iga inimene üritab olla õnnelik oma elus, kuid selleks on mitmeid teid. Mõni arvab, et õnn seisneb selles kui pole rasket haigust või et pole sõda. Teised tahavad õnneks aga midagi enamat – isiklikku arengut, huvitavat elu ja meeldivaid emotsioone.

On selge, et juba laps areneb kiiremini kui keskenduda tema tugevustele ja unistustele, mitte otsida temas vigu, mida parandada. Mõned inimesed arvavad, et küll õnn neid kuskil ja kunagi üles leiab – see ei vasta tõele. Isegi lotovõidu saamiseks tuleb enne teenida raha ja siis osta selle eest pilet. Positiivne psühholoogia väidab – et õnn ei teki mitte positiivse sündmuse tagajärjel, vaid positiivsed sündmused juhtuvad just õnnelike inimestega.

Ja just sellega positiivne psühholoogia ka tegeleb – ta tahab teada, mis muudab elu täisväärtuslikuks ning paneb inimesed oma elust rõõmu tundma? Mis on õnn? Kuidas muuta oma elu kvaliteetsemaks, lihtsate ja käepäraste vahenditega? Loomulikult on nende teemadega tegelemine toonud kaasa uusi teadmisi selles vallas.

Kui varem arvati, et inimese õnn sõltub peamiselt välistest teguritest – näiteks saate suure lotovõidu – siis praegu on see suhtumine olulisem määral muutunud ja leitud, et igal inimesel on olemas oma isiklik õnne sättepunkt. Seega – kui te ka võidate lotoga, siis loomulikult õnnetase tõuseb, kuid mingi aja möödudes langeb see ikka tagasi oma algtasemele. Kui positiivne sõnum seisneb selles – igal inimesel on umbes 40% ulatuses võimalus ise midagi ära teha oma õnnelikkuse määra tõstmisel.

Positiivne psühholoogia on välja pakkunud mitmeid sekkumisi, kuidas oleks võimalik seda teha. Kuidas? Nimetagem vaid mõned neist. Tänulikkus, mida tunda inimeste vastu, kes on teid aidanud ja toetanud. Nautlemine, mis aitab leida oma minevikust, olevikust ja ka tulevikku vaadates sündmusi, mis teevad elu nauditavaks. Oma parima võimaliku mina ette kujutamine – kõik see võib täide minna!

Toivo Aaviku Tartu Ülikooli suveülikooli koolitus „Positiivne psühholoogia – teooria ja praktika“ toimub 16. augustil Tartus. Ülikooli suvekursused on mõeldud kõigile, kel soovi ja tahet ennast erialaselt või huvialaselt täiendada. Info ja registreerumine suveülikooli koolitustele kodulehel www.ut.ee/suveulikool.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: