Kärbsenäpid ületavad Sahara ühe hooga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: snowmanradio/Wikimedia Commons

On rändlinnukeste tagasituleku aeg. Võibolla just praegu lendab üks must kärbsenäpp näiteks üle suure ja laia Sahara kõrbe, ikka-ikka põhja poole. Värskest teadusuuringust selgub, et Sahara ületamise ajal ei lenda must kärbsenäpp nagu tal muidu kombeks ainult öötundidel, vaid lendab üle selle suure liivavälja ühe hooga ja peatumata, varudes selleks 40—60 tundi ehk 1,5—2,5 ööpäeva.

 

Seda kahtlustati neist tegelikult ennegi, aga päris kindlad ei oldud. Oli kahtlusi, et väikesed värvulised teevad kõrbes siiski ka puhkepause. Nüüd panid Janne Ouwehand madalmaadelt Hovingeni ülikoolist ühel suvel 80 kärbsenäpile külge väikesed poolegrammised andmesalvestid. Raskemat kandamit neile 12 grammi raskustele linnukestele anda ei sobiski.

Salvestid salvestasid iga 5—10 minuti tagant valgustugevust ja temperatuuri. Järgmisel suvel said Ouwehand ja kolleegid salvestid kätte 27 must kärbsenäpilt. Salvestatud andmete põhjal said nad lindude rändeloo kohta teada nii mõndagi. Päeva pikkus näitas ära laiuskraadi. Kesköö ja keskpäeva vaheline keskhetk andis vihje pikkuskraadi kohta.

Tegelikult oli andmetest väga täpset teekonda siiski üsna raske välja lugeda, aga nii palju julgevad Ouwehand ja kaasautorid ajakirjas Biology Letters väita küll, et must kärbsenäpid lendasid üle Sahara kõrbe suurel kõrgusel ja ühe hooga. Põnev! Kui tehnika areneb ja salvestusseadmed täienevad, tõotavad rändeuuringud minna veelgi põnevamaks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: