Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu ülikoolis avati värkvõrgu labor  

Foto: Andres Tennus, Tartu ülikool

Situatsioon, kus töölt koju sõites annab auto küttesüsteemile teada, et oled peatselt kodus ja küte lülitub sisse või olukord, kus külmkapp tunneb ära puuduoleva toiduaine ja lisab selle poe ostunimekirja, on vaid mõned näited, kuidas lähitulevikus omavahel suhtlevad asjad inimese elu mugavamaks muudavad. Asjade oskus omavahel suhelda on tehnoloogia tulevikusuund, mille arendamiseks avasid Tartu ülikool ja Telia Eesti värkvõrgu labori.

Tegemist on ainulaadse laboriga nii Eestis kui ka Baltimaades, mis on sisustatud kui nutikas kodu ning nutikas kontor, mida saab kontrollida keskselt üle võrgu. Värkvõrgu laboris on kasutatud seadmete võrku, mis sisaldavad elektroonikat, tarkvara, sensoreid ja võrguühendust. Seadmed koguvad ja vahetavad omavahel andmeid, mis võimaldab olukorra, kus seadmed oskavad ise teatud olukorras käituda ehk olla nutikad.

Labori tehnikaga hakkavad tööle Tartu ülikooli mobiili- ja pilvearvutuste laboratooriumi teadlased. Lisaks avaneb arvutiteaduse instituudi tudengitele võimalus katsetada ja luua uusi lahendusi asjade interneti valdkonnas, et arendada tipptehnoloogia tulevikusuundi ja valdkonnas uusi äriideid. Värkvõrgu valdkond hõlmab muuhulgas targa keskkonnakaitse, targa tervishoiu ja targa põllumajanduse arendamist.

"Kui seni on internet peamiselt arvutite ja mobiilseadmete ühendamiseks, et võimaldada inimeste omavahelist suhtlust ja e-teenuseid, siis üha enam hakkavad interneti kaudu liidestuma ka asjad. Nutikad seadmed, mida võib kontrollida üle veebi nagu näiteks valgustus, turvaseadmed, köögiseadmed jne," selgitas värkvõrgu olemust Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo. Tema sõnul on valdkonnal mitmeid uurimissuundi: "Praegu eeldab see nutika keskkonna loomist, kõiki standardeid ja programmeeritavaid liideseid ning üha enam puudutab see ka turvalisust. Lisaks on tekkimas võimalused ja vajadus nii majandusliku kokkuhoiu kui ka efektiivsete teenuste loomiseks.“ 

Tartu ülikooli arendusprorektor Erik Puura ütles, et Tartu ülikooli jaoks on koostöö Teliaga väga tähtis ning avatav labor on parim viis selle hoogustamiseks. “Labor tugevdab ülikooli õppe- ja teadustööd, muudab õpet praktilisemaks ning võimaldab uute start-up-ettevõtete ideede testimist,” rääkis Puura.

Telia Eesti tehnoloogiadirektor Tiit Tammiste sõnul on Eestis asjade internetist ehk värkvõrgust seni vaid räägitud. “Nüüd aga teeme pika sammu tuleviku suunas, sest meil on spetsiaalne keskkond, kus katsetada ja luua uusi värkvõrgu rakendusi. Loodetavasti on see labor kasvulavaks paljudele nutikatele ideedele ja lahendustele, mis muudavad meie elu mugavamaks, turvalisemaks ja põnevamaks,“ lausus Tammiste.

Avamise järel toimus TÜ arvutiteaduse instituudis VUNK IoT (Internet of Things) Challenge, mille raames mõeldi uuenduslike värkvõrgu lahenduste peale, mida saaks tulevikus ellu rakendada. Edasi luuakse ideedest prototüübid ja katsetatakse neid TÜ värkvõrgu laboris.

Toimetaja: Sven Paulus, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: