Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

100 sekundi video: Psühholoogia ja rikkus

Foto: Sven Paulus / ERR Novaator

Rikkus on inimest alati köitnud, kuid selle tähendus on teadusvaldkondades erinev. Milles avaldub rikkus psühholoogiast nähtuna? Teema üle juurdleb TÜ eksperimentaalpsühholoogia professor Jüri Allik.

1936. aastal andis Dale Carnegie välja nüüd juba ammu klassikaliseks muutunud eneseabi õpiku „Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi?“ Seda raamatut on oma öökapil hoidnud miljonid inimesed – ka meil Eestis – lootusega, et see aitab neil saada kui mitte rikkaks, siis vähemalt õnnelikuks.

Sellest ajast alates on psühholoogid nõustanud nii inimesi, kui riike selles osas, kuidas saada rikkaks ja/või õnnelikuks. Uurimused näitavad, et riigi rikkus sõltub muu hulgas sellest, kui keskmiselt targad on selle riigi kodanikud ja kui sõbralikud ning usaldavad on nad üksteise vastu.

Sama kehtib põhimõtteliselt ka iga üksiku inimese kohta. Iga keskmisest suurem IQ punkt toob tõenäoselt juurde mõned kümned eurot sissetulekut ja mõned kuud hea tervise juures elatud elu. Samasugune kapital on ka inimese iseloom – kohusetunne ja abivalmidus on omadused, mis suure tõenäosusega ükskord pöördub rikkuseks. Kuid kõige suurem rikkus on inimeste psühholoogiline mitmekesisus, mis paneb aluse vaimsele elurikkusele.

Esmaspäeval, 7. detsembril kell 12.30 toimub Tartu ülikooli psühholoogia instituudis (Näituse 2-113) Jüri Alliku loeng rikkuse loengusarjast pealkirjaga "Psühholoogia (ja) rikkus", mida kannab otsepildis üle ka ERR Novaator.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: