Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Akadeemik annab nõu, kuidas saada rikkaks

Rikkus on inimest alati köitnud, kuid selle tähendus on teadusvaldkondades erinev. Kuidas võiks rikkus avalduda reaalteadustes, sellest rääkis TÜ rikkuse loengusarja sügissemestri kolmandas loengus laineoptika professor Peeter Saari.

Vaata Physicumis toimuvast loengust otseülekannet ERR Novaatorist täna kell 15.00:

Akadeemik arutleb küsimuste üle, miks isegi kõrgharitud inimeste seas leiavad järgimist mitte ainult tõenduspõhisele meditsiinile alternatiivsed ravimeetodid, vaid ka vastandumine teaduspõhisele maailmakäsitlusele üleüldse.

Ta püstitab hüpoteesi, et tegemist on üsna sarnaste sotsiaal-psühholoogiliste mehhanismidega, mis vasakpoolsetes protestiliikumistes ja klassivõitluseski.

Loengu põhiteemaks on rikkus, mis avaneb füüsikalis-matemaatiliste valemite taga. See on võimalik muidugi alles siis, kui valemite ja võrrandite kood lahti muukida — mõista nende sisu ja osata neid lahendada. Ühtegi võrrandit lahendama ega matemaatilisi tuletusi kirjutama loengus siiski ei hakata. Rikkust, näidatakse hoopis pildiseeriate kaudu, millest paljud oma iluga pakuvad esteetilist naudingut või äratavad hoopis hirmu.

Veel tutvustatakse füüsikaprojekte, mis õnnestumise korral, kui just ei too lausa paradiisi Maa peale, siis vähemasti hoiavad ära meie planeedi muutumise põrguks.

Peeter Saari onTÜ laineoptika professor alates 1997. aastast. Praegu loeb ta kvantmehaanika ja kvant-infotehnoloogia kursusi. Teadustegevust alustas Saari keemilise füüsika ja kristallide optilise spektroskoopia alal. Ta on andnud panuse holograafia arendamisse. Viimasel ajal uurib professor koos oma laboriga tavatute omadustega valgusväljasid, nende tekitamist ja rakendamist.

Peeter Saari räägib rikkuse loengusarjas teemal „Valemid, mis avavad rikkuse“ neljapäeval, 29. oktoobril kell 15.00. Kõik huvilised on oodatud sel teemal kaasa mõtlema ja arutama TÜ füüsika instituudi uue hoone (Ravila 14c) auditooriumisse A102.

Toimetaja: Sven Paulus; Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: