Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristjan Port: idas kõrgub nomofoobia vari

Autor/allikas: Kim Hong-Ji/Reuters/Scanpix

BBC vahendusel oli võimalik tutvuda uue sõnaga – nomofoobia. Sõna tagumine osa viitab foobiale ehk kestvale hirmu ja ängistuse häirele. Esimene pool koosneb kahest sõnast – „no“ ja „phone“, andes kokku ängistuse ja hirmu telefonita olemise kartuse. Kas sind haarab telefoni kaotamisele mõeldes külma higiga hirm?

Maailmas on selliseid inimesi päris palju. Lõuna-Koreas kogutud uuringu andmete põhjal arvatakse, et sealsetest lastest kannatab iga neljas nutitelefoni sõltuvuse käes. Nemad on potentsiaalsed nomofoobikud, paraku mitte ainukesed. Küll aga esindavad lapsed kurvavõitu trendi, et taolise põhjusega täiendav elukvaliteeti langetav stress nihkub üha noorematesse vanuserühmadesse.

Aasia riikides on 2,6 miljardit nutitelefoni kasutajat. Näiteks 11-aastastest lõuna-korelastest omab nutitelefoni 72 protsenti ja nad veedavad telefoniga päevasest ärkvel oldud ajast 5,4 tundi. Järelikult peab neil olema midagi, mida telefoniga teha. Kui sellise tegevuse harrastajaid on palju, võib rääkida juba kultuurist. Näiteks on Jaapanis uueks kultuurinormiks jäädvustada enne sööma asumist telefoni pilt oma taldriku sisust.

Kõrvalehüppena olgu vastupidine näide Saksamaalt, kus tänu paari aasta eest vastuvõetud omapärasele autoriõiguse seaduse muudatusele liigitub toidust tehtud pilt autoriõigustega kaitstud omandi hulka ja kui kokk näeb kedagi tema toitu loata pildistamas, võib ta nõuda igalt toidupiltnikult kopsaka kahjutasu. Saksa kokkade mureks pole niivõrd ideede varastamine, kuivõrd risk, et pildile satub sotsiaalmeedia kaudu renomeed kahjustavalt kesine taldrikututäis.

Hurjutades sakslasi tehnoloogilise progressiga konflikti sattuvate imelike õigusnormide pärast, jõuame teistpidi olukorda, milles haaraks õigusnormide järele, et päästa inimesi, kes jalutavad mobiili vaadates sadamakailt merre või kukuvad kanalisatsiooni nagu on juhtunud Taiwanis ja Hiinas. Pole siis ime, et nomofoobia on sealsetes riikides aktuaalne ja meile õpetlikult hoiatav suundumus.

BBC artiklis tuuakse näide 19-aastasest neiust, keda on püütud nomofoobiast vabastada alates 2013. aastast. Ta kardab jätkuvalt, et kaotab telefoni ära, mistõttu hoiab seda pidevalt endaga kaasas. Telefoni nägemata võib käivituda hirmuhoog, tõuseb südame löögisagedus ja peopesad hakkavad higistama. Vanematele tegi muret, et paralleelselt telefoni kasutamisele kulunud aja kasvuga hakkas neiu hoiduma seni olulistest harrastustest ja jättis tegemata koolikohustusi.

Lõuna-Koreas on koolikohustusest hoidumine tõsiste tagajärgedega. Meenutades mõne aasta tagust kommentaari kulutab noor korealane õppetööle kuni 16 tundi päevast. Koolides kehtib koolikohustustest hoidujate jaoks kehaline karistus, mille regulatsioonid näevad ette peksmisel umbes 1,5-sentimeetrise läbimõõduga kaardikepi laadse karistusvahendi kasutamist. Ühe karistuse jooksul ei tohi lüüa rohkem kui kümme korda. Peksu saab kätte klassi ees või koridoris. Poiste ja tüdrukute vahel erisusi ei tehta.

Taolises kontekstis tasub tõsiselt mõelda nutitelefoni sõltuvusega tegelemisele. Paradoksaalselt on just suure koolikoormuse kultuur paljudes Aasia riikides nutitelefonide populaarsuse põhjuseks, pakkudes noortele pea ainukese võimaluse, kuidas suhelda koolitöö alla mattuval vabal ajal sõpradega. Kui kooliperiood lõpuks seljataha jääb, on nutitelefonist saanud lahutamatu kaaslane, et mitte öelda kehaosa, mille kaotuse hirm põhjustab nomofoobia hoogusid.

Kaasneva kultuurifenomenina võib mujalt maailmast tulnu kogeda parajat šokki näiteks kinos, teatris või kontserdil, kui julgelt enamus kohalikke pealtvaatajaid vaatavad tegelikult süvenenult oma telefoni. Natuke arusaamatuks jääb. miks ei jäänud nad koju või parki ja valisid telefoni kasutamiseks kalli kultuurisündmuse.

Loodetavasti saame kirjeldatud kultuuri ja tervisekäitumise trendid mingi imeväega endast eemal hoida. Profülaktilise enesekontrolli jaoks küsi endalt, kas kontrollid telefoni ilma olulise põhjuseta. Kas tunned telefonita olles ebamugavust ja rahutust, eelistad telefonisuhtlust ja väldid reaalseid kokkusaamisi või ärkad öösel, et telefoni kontrollida.

Igal argipäeval võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: