Kakaduud järeldavad välistusmeetodil

Foto: Lip Kee Yap/Creative Commons

Kakaduud on targad linnud. Nüüd tuleb välja, et piisavalt targad tegemaks järeldusi isegi välistusmeetodi alusel. Näiteks, kui ühest küljest on teada, et õige valik on A, B või C, aga teisalt on teada saadud, et A ja B siiski pole õiged valikud, siis sellest järeldub, et ainuõige valik on C.

 

Välistuse kaudu järeldusele jõudmist on teadlased eri loomaliikidel viimasel ajal uurinud üsna palju ja avastanud selle võime näiteks šimpansitel, aga ka mõnedel koertel ja hall-papagoidel. Kuid iga liigi jaoks tuleb tihtilugu leida natuke isesugune liigiomane katsemeetod. Nüüd teatavad austria teadlased, et neil on läinud korda leida selline meetod tanimbari kakaduudele, kes on samuti papagoid.

Tanimbari kakaduud on Indoneesiast pärit ääretult uudishimulikud linnud. Kui teaduslikult väljenduda, siis kõrge neofiilia tasemega ehk armastavad uudistada kõiksuguseid uudseid ja uusi asju. Seetõttu on katsetes raske aru saada, kas nad valivad mõne ekraanil kuvatava pildi nokaga toksamiseks välja seepärast, et leiavad selle välistusmeetodi alusel õige valiku olevat või lihtsalt sellepärast, et ei ole sellist pilti varem näinud.

Viini ülikooli teadlased eesotsas Mark O'Haraga tegid seetõttu kõigepealt kakaduudega eeltööd, milles õpetasid neile täiesti üheselt selgeks, et seninägematu pildi toksamise eest nad mitte mingil juhul toidupalakest ei saa. Seda juhul, kui ekraanil on samal ajal ka selline pilt, mille toksamise eest on seni alati toidupala saadud.

Alles nõnda välja õpetatud kakaduudega tegid teadlased siis päriskatseid, kus näitasid mitmesugustes kombinatsioonides uusi ja vanu pilte, mille toksamise eest teatavate reeglite järgi mõnikord ja mõnikord ei saanud toidupalakest. Nii et loogiliselt oli võimalik näha, kas linnud kasutasid välistusmeetodit või mitte. Selgus, et enam kui pool katses osalenud kakaduudest seda meetodit ka kasutas. Tulemustest kirjutavad O'Hara ja kolleegid ajakirjas PLOS ONE

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: