Paleontoloogid leidsid vanima nüüdislindude sugulase

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Archaeornithura meemannae. kunstniku nägemuses. Autor/allikas: Zongda Zhang

Hiina kirdeosas väljakaevamisi teinud paleontoloogid on päevavalgele toonud vanima teadaoleva nüüdisajal elavate lindude otsese esivanema säilmed. Ladinakeelset nime Archaeornithura meemannae kandev suleline liugles taevalaotusel enam kui 130 miljoni aasta eest.

Linnud hakkasid dinosaurustest eristuma umbes 150 miljonit tagasi. Ent nagu tavaks, oli mõni evolutsiooni katsetus edukam kui teine. Tänaseni on suutnud elus püsida vaid üks toonane alarühm – Ornithuromorpha. Teine toonane arvukas küünistega tiibade ja hammastega varustatud alarühm Enantiornithes suri välja koos enamike teiste saurustega.

Vanim teadaolev Ornithuromorph esindaja elas seni teadaolevalt 125 miljonit aastat tagasi. A. meemannae annab aga tunnistust, et alarühmad olid lahknenud juba viis miljonit aastat varem ning lindude mitmekesisus kasvas seniarvatust kiiremini.

Vastleitud iidse linnu suurus oli võrreldav pääsukese omaga. Samas oli olendil ka sulgedega kaetud hari ja lehvikut meenutav saba. Mineraliseerunud sulgede kuju viitab töörühma hinnangul selgelt, et need sobisid tõstejõu tekitamiseks. Lindude sulgedeta jalad meenutavad nüüdisajal elavate kurvitsaliste omi. Paleontoloogis oletavad, et liik elutses järvekallastel ja toitus tõenäoliselt taimedest.

Kokkuvõtlikult märgib töörühm, et liik meenutab kaasaegseid linde rohkem, kui ükski teine dinosauruste ajastul elanud linnuliik. Tähelepaneku alusel järeldavad paleontoloogid, et lootust on leida veelgi varem elanud nüüdislindude esivanemaid

Fossiili kirjeldatakse ajakirjas Nature Communications.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: