Lumeinimese karvad võivad kuuluda Himaalaja pruunkarule ({{commentsTotal}})

Himaalaja pruunkaru.
Himaalaja pruunkaru. Autor/allikas: U.S. Embassy Pakistan/Creative Commons

Eelmisel aastal leidsid Oxfordi ülikooli bioloogid kümnete neile saadetud loomakarvade ja kiudude analüüsimisel, et Himaalaja lumeinimeseks on tõenäoliselt peetud pruun- ja jääkarude hübriidi. Uus töö viitab aga, et töörühm ei pööranud piisavat tähelepanu liigisisesele geneetilisele varieeruvusele ja piirkonnast pärinev loomakarv võib pärineda tavaliselt Himaalaja pruunkarult.

Kuigi Bryan Sykes tõestas toona kolleegidega veenvalt, et ükski neile kampaania korras analüüsimiseks saadetud kolmekümnest loomakarvast ei kuulu tundmatuks jäävale primaadile, leiavad Kansase ülikooli ja Smithsoniani loodusloomuuseumi bioloogid, et kahe kõige paljutõotavama karva osas tehtud järeldused pole siiski päris õiged.

Üks karvadest koguti 40 aasta eest India põhjaosast ja teine suhteliselt hiljuti Bhutanist. Karvadest eraldatud geenifragmentide analüüs näitas toona, et need kattuvad täielikult 40 000 aasta eest Norras elanud jääkaru vastava fragmendiga. Viimane viis järelduseni, et jetideks võidakse pidada kunagise pruun- ja jääkarude suguühte tulemusel sündinud hübriide.

Uuritud lõigu võrdlemine täiendavate elusatelt ja tänaseks väljasurnud karuliikidelt viitab aga hiljuti ajakirjas Zookeys ilmunud töö kohaselt, et fragmendist poleks piisanud jää- ja pruunkarude usaldusväärselt eristamiseks. Kuna Himaalajas võib tänapäeval kohata küll pruunkarusid, kuid mitte jääkarusid, on uurimuse autorite sõnul märgatavalt tõenäolisem, et karvad pärinevad mõne hübriidi asemel Himaalaja pruunkarult. Alaliiki kuuluvaid isendeid on nähtud suhteliselt sageli kahel käpal kõndimas, mis annaks alust ka jetimüütidele.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: