Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: TTÜ ventilatsioonilabor näitab õhku

2020. aastal kehtivad kõigile uusehitistele liginullenergia nõuded. See tähendab, et majade kütte- ning ventilatsioonisüsteemide projekteerimisel läheb tarvis väga häid spetsialiste. Neid paraku praegu napib.

Tallinna tehnikaülikool on ainus õppeasutus Eestis, mis koolitab kütte- ja ventilatsiooniinsenere. Paraku oli keskkonnatehnika eriala paari aasta eest kõige ebapopulaarsem eriala TTÜ-s: 45 õppekohale tuli õppima neli tudengit. Neistki jäi esimese aasta lõpuks alles vaid üks.

See tähendab, viie aasta pärast, mil ehitusnõuded näevad ette väga täpselt ja kõrgtehnoloogiliselt välja ehitatud kütte- ja ventilatsiooniseadmeid, jõuab Eestis kätte tõeline põud kõrgharitud sisekliima spetsialistidest.

TTÜ kütte ja ventilatsiooni õppetooli professor Hendrik Voll rääkis, et eriala senise ebapopulaarsuse taga võib osalt olla väärarusaam, nagu oleksid kütte- ja ventilatsiooniinsenerid n-ö torujürid, kes väga musta tööd teevad. Tegelikkus on aga sootuks teine. Tänapäeval nõuab majade kütte- ja ventilatsioonisüsteemide projekteerimine ning hooldamine tipptasemel tehnikateadmisi.

Hendrik Volli ja tema kolleegide jõupingutustel on aga see eriala üha enam populaarsust kogumas. Kui veel 2013 asus keskkonnatehnika erialale õppima vaid neli tudengit, siis mullu esitasid sisseastumisavalduse 83 noort, neist mitmed olid kuldmedalistid. Tänavu asuvad kütte- ja ventilatsiooni õppetooli spetsialistid veel suurema sammu edasi: nii efektset laborit kui neil, on vastu panna väga vähestel loodus-, täppis- ja tehnikateaduse õppekavadel.

Täna avati TTÜ Mektorys ventilatsiooni showlabor Club Fresh Air, kus on võimalik näha, kuidas toimivad erinevad ventilatsioonisüsteemid ruumis. Tossutestidega tutvustatakse erinevate lõppelementide omadusi sissepuhkeõhu jagunemisel ruumis. Tossutestid kombineeritakse showvalgustuse ja muusikaga.

Laboris saab omal nahal tunda, kuidas mõjutab ventilatsioonisüsteem inimese mugavust. Nii saavad vastuse küsimused, miks tunnevad inimesed end suviti kaubanduskeskuses mõni kord jahutuse tõttu väga ebamugavalt, mis juhtub inimesega, kui töötatakse ruumis, kus mõni sisekliimakomponent on paigast ära või kuidas toimivad tänapäevased säästlikud kütte- ja ventilatsioonisüsteemid.

Kuna tegemist on kõigile huvilistele külastamiseks avatud laboriga, saavad külastajad ka ise proovida ventilatsiooni lõppelemendi tegemist. Kui peaks juhtuma, et valmis tehakse eriti nutikas prototüüp, mis testimisel häid tulemusi annab, on firmad näidanud huvi ka selle arendamisse võtmise vastu. Ventilatsiooniettevõtte ETS NORD ASi juhatuse esimehe Urmas Hiie sõnul teeb Mektory ventilatsioonilabori ainulaadseks võimalus igal külastajal oma õhujagaja meisterdamiseks ning selle katsetamiseks reaalsetes tingimustes. "ETS NORD näeb selles erakordset tootearendussuunda, kus parimaid lahendusi premeeritakse ning võetakse meie õhujagajate tehases tootmisse."

Hendrik Volli sõnul on tegu ainulaadse laboriga, mille vastu on huvi üles näidanud mitmed Põhjamaade ja Baltikumi ülikoolid. Aastas loodetakse labor-demokeskusesse ventilatsioonimaailma saladustega tutvuma tuhatkonda külastajat.

Klõpsates allolevale pildile, saab vaadata ventilatsioonilabori virtuaaltuuri.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: