Kvantpõiming teeks aatomkellad täpsemaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: nicksarebi/Creative Commons

Hommikusel kiirel ajal võib ikka kuulda, kuidas saatejuht raadios kella ütleb või täistunnil kolm täpselt ajastatud piiksu kõlab. Meile sellest piisab. Ent on inimesi, kellel on vaja kella teada nii täpselt kui üldse võimalik.

 

Nende jaoks on päris ammu välja mõeldud aatomkellad, mis mõõdavad aega elektronide liikumise põhjal aatomis ja eksiksid kümnete miljonite aastate jooksul vähem kui sekundi. Nüüd aga on teadlased käinud välja põhimõttelise idee, kuidas võiks aatomkellade abiga aega veel täpsemalt mõõta.

Mihhail Lukin Ameerika Ühendriikides asuvast Harvardi ülikoolist ja ta kolleegid panevad ette, et mitmel pool maailmas asuvaid aatomkelli võiks omavahel ühendada, tekitades nende vahel kvantpõimingu.

Kvantpõiming on aatomite ja osakeste maailma mõistatuslik, kuid teaduslikult teada nähtus, mis seob omavahel üksteisest kaugel eemal asuvate osakeste olekuid. Kui nüüd maailma aatomkellade kella-aatomid omavahel kvantpõimida, kirjutav Lukin ja kaasautorid, ajakirjas Nature Physics, siis võiksime vähendada kellamehhanismides ettetulevate müranähtuste mõju ja saadagi nii senisest täpsemaid õige aja signaale .

Selleks, et niisugust üleilmset kellavärki ehitada, peab tehnika veel mõnevõrra arenema, aga põhimõtteline ettepanek on nüüd tehtud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: