Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vingugaasist saab elektriga tõhusalt alkoholi

Foto: Wikimedia Commons

Ameerika teadlased on avastanud uue väga tõhusa viisi, kuidas toota süsinikmonooksiidist ehk vingugaasist vedelat etanooli ehk seda kõige tuntumat alkoholi. Uus meetod tõotab pakkuda tulevikus võimalusi, kuidas senisest keskkonnasõbralikumal moel vedelkütust valmistada.

Praegu valmistatakse etanoolkütust mitmesugust taimset materjali kõrgel temperatuuril kääritades. Matthew Kanan ja Christina Lee Stanfordi ülikoolist kirjeldavad ajakirjas Nature, kuidas neil õnnestus vaske sisaldava katalüsaatoraine abiga luua etanooli toatemperatuuril ja rõhul.

Biokütuste tootmine taimedest nõuab hiiglaslike maa-alade hõlvamist taimekasvatuse alla. Kanani ja Lee leitud tootmisvõte, mis ei põhinegi kääritamisel, aitaks siis maad kokku hoida. Nende meetod on täpsemalt öeldes elektrokatalüüs st kasutatakse elektrivoolu läbi vedeliku ühelt elektroodilt teisele.

Üks elektrood, nimelt katood, on seejuures valmistatud vasenanokristallidest, mis on liitunud pidevaks, kuid selgeteraliseks võrgustikuks. Kui asetada nüüd anood ja katood süsinikmonooksiidiga küllastatud vette ja rakendada neile elektriline pinge, siis hakkabki katoodi juures tekkima etanool.

Tootlikkus on seejuures erakordselt kõrge. Mõõtmised ja arvutused näitasid, et tervelt 57 protsenti elektrivoolu energiast kasutati etanooli sünteesi juures ära. Seda on aga enam kui kümme korda rohkem kui seni samalaadsete seadmetega eales saavutatud.

Kanan ja Lee tahavad aga asja kallal edasi töötada ja loodavad, et edaspidi saab ehitada juba tööstuslikke etanooli tootmise seadmeid, mis kasutavad vooluallikana päikese- või tuuleeenergiat. Süsinikmonooksiidi võiks aga teha atmosfääris saadaolevast süsinikdioksiidist ehk süsihappegaasist. Kõlab igal juhul keskkonnasõbralikult.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: