Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Üksildastel inimestel on sagedamini uneprobleeme

Eriti vanemas eas võib sotsiaalse isolatsioon ja üksildus kimbutada paljusid.
Eriti vanemas eas võib sotsiaalse isolatsioon ja üksildus kimbutada paljusid. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Toimetas Kirsikka Kurg

Üksildastel inimestel on suurema tõenäosusega probleeme ka unetute öödega. Sellele järeldusele jõudsid Chicago ülikooli teadlased, kes uurisid vanemate inimeste üksildust ja unegraafikuid kahes hutteriidide Lõuna-Dakota koloonias. Selgus, et üksildus ei põhjusta mitte ainult subjektiivset kurbust, vaid või olla halb ka inimese üldisele tervisele.

Hutteriidid on anabaptistide hulka kuuluv usulahk, kes elavad kuni 160 inimesest koosnevates kogukondades, kus puudub eraomand. Neil on oma koolid ja kõigile ühine söökla ning, kuigi välismaailmaga puutuvad nad vähe kokku, on hutteriidid harva sotsiaalselt isoleeritud.

Teadlased kogusid 95 kommuunide elaniku käest informatsiooni nende magamise, vererõhu ja üksildustunnete kohta. Une kvaliteedi hindamiseks kandsid uuringus osalejad randmepaela, mis mõõtis nende aktiivsust ja rahutuse taset magamise ajal.

Osalenud inimestest ligi pooled ei tundnud ennast eriti üksildasena. Ülejäänud poole puhul ilmnes teadlastele aga tõusev trend üksildustunnete ja sotsiaalse eraldatuse kasvu ning rahutu une vahel.

Need tulemused kinnitavad 2002. aastal üliõpilastega läbi viidud uuringu tulemusi, mis väitis samuti, et mida üksildasemana tudeng ennast tunneb, seda halvemini ta öösiti magab.

Uurimuse ühe autori Lianne Kurina sõnul on üksildasematel inimestel killustunum uni. Öö jooksul ilmnes rohkem liigutusi, lühikese une perioode, voodis visklemist ja pööramist.

Kurina hinnangul ei saa selle uurimuse põhjal väita, nagu sotsiaalne isolatsioon põhjustaks unetuid öid. Selle asemel aitab töö paremini mõista, miks üksildust on seostatud halvema tervisega.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: