Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvutiteadlane Peeter Laud sai presidendilt noore teadlase preemia

Peeter Laud ja Toomas Hendrik Ilves.
Peeter Laud ja Toomas Hendrik Ilves. Autor/allikas: ERR
President Toomas Hendrik Ilves andis eile Kadriorus programmeerimiskeele teooriale ja krüptoloogiale spetsialiseerunud arvutiteadlasele Peeter Laudile üle Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia summas 4800 eurot.

President Ilves ütles preemiat üle andes, et Eesti teadlased annavad oma riigile suurepärase võimaluse kaasa rääkida parema maailma kujundamises palju kõlavama häälega, kui meie rahvaarv seda esmapilgul võimaldaks. Eesti riigipea sõnul tekitavad e-lahendused, mis Eestis on 2011. aastal iseenesestmõistetavad, teistes eurooplastes kadedust ja imestust.

"Ma ei pea siinkohal vajalikuks hakata üle kordama nüüdseks juba käibetõdesid, et me elame küberajastul või et meie e-elulaad peidab endas ka e-haavatavusi. Või et küberrünnak pole veel kübersõda. Või et ühiskonna küberturvalisus algab üksikisiku kübertervisest. Tänu Peeter Laudi ja tema kolleegide tegevusele on ka Eesti ettevõtted, riigiasutused ja kodanikud IT-teadlikkuses maailmas esirinnas. Me peame selle üle uhked olema," sõnas president Ilves.


Laudi enda sõnul on edukaks teadustööks vaja õiget keskkonda, ideid ja töötahet.

Peeter Laudi esitas noore teadlase preemia kandidaadiks akadeemik Ülo Jaaksoo, kelle sõnul väärib Laudi töö tunnustust. "Ta on suutnud ühendada krüptograafiliste protokollide analüüsi alaseid teaduslikke saavutusi rakenduslike väljunditega, oma insenerliku ratsionaalsuse ja matemaatiku korrektsusega on ta saavutanud nii süsteemiarendajate kui ka teadlaste usalduse ning tal on õnnestunud luua sild kahe sageli eraldiseisva kogukonna vahel," märkis Jaaksoo oma soovituskirjas.

Laud kaitses 2002. aastal doktorikraadi Saksamaal, Saarimaa Ülikoolis, olles siis 25-aastane. Tema teadusuuringute eesmärgiks on olnud turvaintsidentide vältimine keerulistes tarkvarasüsteemides nende süsteemide programmikoodi staatilise analüüsi teel, mis lubab programmide korrektsuses ja turvalisuses veenduda seda programmi ennast käivitamata.

Ta on üks alusepanijaid arvutuslikult turvalise infovoo ning krüptograafiliste protokollide mehhaniseeritud, arvutuslikult korrektsele analüüsile. Tema väljapakutud meetodid tuginevad ühelt poolt turvaomaduste täpsele spetsifitseerimisele ning teiselt poolt nende omaduste efektiivsetele kontrollimisviisidele.

Peeter Laudi poolt välja pakutud analüüsimeetodid on olnud aluseks turvalise infovoo ja krüptograafiliste protokollide analüüsi edasisele arengule, ta on üheks krüptoloogia teadussuuna alustajaks Eestis ning alates 2008. aastast üks arvutiteaduse tippkeskuse vedajatest. Tema  teadusuuringud on publitseeritud mainekates teadusajakirjades ja konverentsi kogumikes. Peeter Laud on Tartu Ülikooli matemaatika-informaatikateaduskonna professor ning Cybernetica AS teadusdirektor.

Noore teadlase preemiat annab kord aastas väljaVabariigi Presidendi Kultuurirahastu ning seda rahastab Väino Kaldoja.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: