Akadeemikute valimised 2021: kes on Peeter Laud?
Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks tehnika ja arvutiteaduste valdkonnas esitati sel aastal Tartu Ülikooli krüptoloogia professor Peeter Laud.
Mida peate oma senise elu või karjääri kõige nauditavamateks hetkedeks ning kui palju võivad ühtida need põhjustega, mille pärast teid akadeemikukandidaadiks esitati?
Mulle tundub, et mind sisemiselt rõõmustab kõige enam see, kui mingi konkreetne huvitav teadustulemus kokku tuleb, või, nagu matemaatikud ütlevad, teoreem tõestatud saab. See ei pruugi aga väljapoole väga nähtav olla ja seega ei ole mingi konkreetne tulemus minu arvates ka konkreetseks põhjuseks mind kandidaadiks esitada.
Samuti on tore, kui mingid teadustulemused kasutusele võetakse. Mulle meeldib, et e-riigi jaoks olulisi krüptoprotokolle (või vähemalt osasid neist) meil turvalisuse koha pealt hoolikalt analüüsitakse, muuhulgas formaalsete meetoditega. Smart-ID levik Balti riikides on ka tore, olgugi et igatsen selle suuremat kasutuselevõttu ka kaugemal. Need kasutusjuhud võivad olla seotud ka minu akadeemikukandidaadiks saamisega.
Millised on teie valdkonna peamised väljakutsed Eestis ja maailmas tervikuna?
Me IKT-tippkeskuses EXCITE just natuke aega tagasi arutasime väljakutsete üle, seda osana kogu tippkeskuse tutvustusest. Üks minu jaoks oluline väljakutse on suuri süsteeme turvaliselt teha, omada metoodikat nende konstrueerimiseks ja analüüsiks. Me liigume sinna poole, aga palju on veel teha.
Samuti on korraliku metoodika järgimine praegu ikka veel palju kallim asjade lihtsalt ära tegemisest. Loen seda väljakutseks nii maailmas üleüldiselt, aga eriti Eestis, kui me tiigrit ikka hüppamas näha soovime.
Infoturve toetub krüptograafiale ja see omakorda keerukusteooriale. Keerukusteoorias on palju vastamata küsimusi ning see paistab ka ülespoole välja. Ühes oluliseks väljakutseks, seda eelkõige maailmas tervikuna, loen ma avaliku võtme krüptograafia aluseks olevatest, raskeks peetavatest arvutusprobleemidest paremini aru saamist, seda ka kvantarvutite kontekstis.
Mulle tundub ka, et uued IKT-rakendused avavad nende probleemide, eriti turvaliste süsteemide konstruktsiooni puutuva, uusi külgi. Tehisintellekt on tulnud, et jääda, ja tehisintellekti vastu on võimalik võidelda tehisintellektiga. Sellega seotud turvaprobleeme pole me veel tõsiselt uurima hakanud.
Millisena näete te akadeemikute rolli 21. sajandi ühiskonnas ja kui nähtavad peaksid nad olema argielus?
Akadeemik ei saa olla igapäevaselt üleliia nähtav, tema töötab pikemas ajaskaalas. Akadeemial on reputatsioon, mida akadeemikud saavad ära kasutada mingite sõnumite võimendamiseks ja ühiskondlike protsesside suunamiseks.
Mida tähendaks akadeemiku tiitli saamine teile isiklikult ja kuidas see teie elu muudaks?
Ma loodan, et see ei oleks üleliia elumuutev minu jaoks. Ilmselt ma üritaksin akadeemikuna rohkem sõna võtta oma eriala puudutavatel teemadel. Privaatsusküsimused on valdkond, kus võiks püüda ühiskonda suunata sellise tasakaalupunkti poole, kus kõigi osapoolte huvidega mõistlikult arvestatud on.