Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Üksindus võib vanurile isegi ohtlikum olla kui suitsetamine

PA Wire/Press Association Images/Scanpix
PA Wire/Press Association Images/Scanpix

Toimetas Kirsikka Kurg


Ei ole mingi saladus, et suitsetamine on tervisele kahjulik, olles mitmete haiguste tõsiseks riskifaktoriks. Kuid ühe Suurbritannia teadlase sõnul võib üksildus, mil inimesel pole kellegagi oma probleeme jagada, olla isegi ohtlikum kui sigaretid. Nimelt väidab David Halpern, et pidev üksinda-olek vanaduses ajab inimese kiiremini hauda kui suitsetamine.

 

Halpern on üks Suurbritannia peaministri David Cameroni poolt valitud ekspertidest, kes saatis teda Põhjamaade ja Balti riikide tippkohtumisel, mille üheks küsimuseks oli pensioniea tõstmine. Halperni meeskonna ülesandeks oli leida viise inimeste harjumuste muutmiseks, et vanadusest tingitud pensionile jäämine ei tabaks töölisi liiga vara.

 

Teadlase sõnul on üks suurimaid suremust mõjutavaid tegureid just see, kui inimesel pole kellegagi oma muresid jagada. Suurbritannias väidab aga enamik üle 75-aastaseid inimesi, et tunnevad end suurema osa ajast üksildasena. Halpern peab seetõttu töökohta vanematele inimestele oluliseks just sotsiaalse kontakti, mitte ainult raha pärast.

 

Halpern hindab inimsuhteid ja kontakti siinpuhul isegi olulisemaks tervise mõjutajaks kui suitsetamist. Kui inimesel on keegi, kes teda armastab ja on nõus tema probleeme kuulama, on see suuremaks 10 aasta elulemust mõjutavaks faktoriks kui enamik teisi tegureid.

 

Vaata veel: Loneliness in old age 'worse than smoking' (NewKerala)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: