Plastikjäätmed saastavad ka järvi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Garda järves leidub suures koguses plastikut.
Garda järves leidub suures koguses plastikut. Autor/allikas: Wikimedia Commons.
Toimetas Merle Must.
Plastikjäätmete saaste ei piirdu vaid ookeanitega, vaid kujutab ohtu ka järvedele, leidsid teadlased.

Teadlased on viimastel aastatel kinnitanud, et ookeanides hulbib suur kogus plastikjäätmeid, mis kujutab loodusele suurt ohtu: suuremad tükid võivad mereloomi lämmatada, kuid mureks on ka väiksemad osakesed ehk mikroplastik. Seni polnud aga palju teadmisi selle kohta, milliseid probleeme põhjustab järvedes leviv plastik.

Käesolevas uuringus aga vaatlesid teadlased Itaalias asuvat Garda järve, mille setteproovidest leidsid nad märkimisväärse koguse plastikut. Veekogu põhjakaldal oli aga ruutmeetri kohta 1000 suuremat ja 450 väiksemat plastikuosakest.

Saksamaal asuva Bayreuthi ülikooli teadlase Christian Lafroschi sõnul oli kogus üllatav ning võrreldav merest leituga.

Plastikus leiduvad kemikaalid võivad olla mürgised, kahjustada endokriinsüsteemi või põhjustada vähkkasvajaid. Samuti võib plastikuga sattuda puhtasse ökosüsteemi nagu järve ohtlikke looduslikke saastajaid.

Varasematest uuringutest on selgunud, et väikesed plastikufragmendid satuvad kalade ja teiste vee-elanike kudedesse, seega tunneb Lafrosch muret, kas see juhtub ka Garda järves ning teistes siseveekogudes. Ta selgitas, et lisaks võivad vee-elanikud plastikuosakesed toidu pähe alla neelata, mistõttu tekib neil viljatus. 

Teadlaste sõnul võib järvede saastel olla mõju ka inimeste elule, kuna seal leiduv vesi on sageli kasutusel ka joogiveena. Lafrosch ei usu ka, et Garda järve näol oleks tegu erandiga, kuna Saksamaal asuva Bavaria järve uurimine kinnitas saastust, niisiis on sama probleem teadlaste hinnangul levinud ka mujal Euroopas ning võimalik ka, et mujal maailmas.

Teadustöö tulemused on avaldatud väljaandes Current Biology.

Loe veel:
 
Plastic waste threatens lakes as well as oceans

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: