Lugeja küsib: miks lumi ainult mõnikord õhtud valgeks teeb?
Saabunud pakase ja lumesajuga muutuvad talveõhtud valgemaks ja sumedamaks. Samas on Novaatori lugejad täheldanud, et valged on vaid need õhtud, kui maad katab värske lumevaip. Miks lume sumestav efekt paar päeva pärast sadu kaob, rääkis Novaatorile Tartu Ülikooli plasmatehnoloogia kaasprofessor Indrek Jõgi.
Lume enda värvust mõjutavad peamiselt kaks asjaolu: lumele langeva valguse värvus ja valguse neeldumise-tagasihajumise efektiivsus lumes, selgitab Jõgi.
"Näiteks päikeselisel päeval on varjud sinakad, kuna varjudel otsene päikesevalgus puudub ja neid valgustab sinise taeva hajunud valgus. Kui tegu on värske lumega, peegeldub tagasi umbes 90 protsenti valgusest," räägib teadlane.
Jõgi sõnul mõjutavad valguse tagasihajumist omakorda lumele õhust sadestunud osakesed ja lume hajutamisvõime. Näiteks vähendavad valguse peegeldumist tolm ja tahm.
"Mida väiksemad on ka lumekristallid, seda parem on hajutusvõime – valgus hajub tagasi enne, kui see mingites osakestes neelduda jõuab," lisab teadlane.
Seega põhjustavad vana lume tumedamat värvust ja sumeduse kadu nii valgust neelavad osakesed, mida tuleb õhust juurde ka siis, kui lund parajasti ei saja, aga ka lumekristallide ümberkristalliseerumine, sõnab Jõgi.