Atlandi turska on tegelikult viit liiki

Foto: Wilhelm Thomas Fiege / Wikimedia Commons

Ujub meres ringi tursk ega tea tõenäoliselt midagi sellest, et teadlased on ta liigitanud liiki atlandi tursk, ladinakeelse nimega Gadus morhua.

Ja parem ehk ongi, et ei tea, sest kui ta veel tänast teadusuudist kuuleks, siis võiks ta päris segadusse sattuda.

Sest Islandi, Hispaania ja Ameerika teadlased on tulnud nüüd järeldusele, et kalaliik, mida seni oleme tundnud atlandi tursana, jaotub tegelikult koguni viieks eri liigiks.

Katrín Halldórsdóttir Reykjavikist Islandi Ülikoolist ja ta kolleegid järjeldasid ligi 1700 atlandi tursaks peetud tursaisendi genoomi.

Isendid olid pärit Atlandi ookeani põhjaosa paljudest kantidest. Et tulemustes veelgi kindlam olla, järjeldasid teadlased sinna kõrvale ka mõnegi grööni tursa ja vaikse ookeani tursa genoomi.

Selgus, et kõigi atlandi turskade genoomid jaotusid selgelt viide omaette rühma, mille liikmed ei paista ka omavahel järglasi saavat.

Levikukaardile vaadates võib küll tunduda, et nende rühmade asuala õige mitmel pool kattub, kuid asjasse süvenedes ilmneb, et eri rühmad eelistavad sel puhul elutseda eri sügavusel.

Ladinakeelseid teadusnimetusi ei ole teadlased viiele uuele väidetavale tursaliigile veel pakkunud, küll aga kavatsevad edaspidi täpsemalt järele vaadata, kas neil postuleeritud liikidel leidub peale geneetiliste erinevuste ka kehalisi erinevusi.

Kirjutavad Halldórsdóttir ja kaasautorid oma senistest tähelepanekutest aga eelretsenseerimata võrguvaramus bioRxiv.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: