Tehisintellekt muudab Nvidia juhi sõnul igaühe programeerijaks
Tehisintellekti ehituseks vajalike protsessorite valmistaja Nvidia juhi Jensen Huangi arvates on programmeerimine muutumas iga inimese argitegevuseks. Viimane omakorda tõotab raputada terve praeguse maailma toimimist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Oletame näite korras, et lapsele tuli ootamatult isu pannkookide järele ja ütleb seda emale. Ema asub pannkooke valmistama ning juba varsti sööbki laps pannkooki. Selliseid lihtsaid isusid ja soove võib olla mitmesuguseid. Keegi tahab puhtaid sokke, uut mööblit või ülikooli diplomit. Põhjus nende kandmiseks lihtsate klassi tuleneb teostuse sirgjoonelisuse näilisest lihtsusest.
Näilisus tuleb ilmsiks, proovides koostada näiteks roboti juhtimiseks pannkoogi küpsetamise programmi. See on midagi palju keerukamat jahu, piima, muna, suhkru ja soola segamisest. Koogi küpsetamise õppimist on veelgi keerulisem kirja panna.
Inimesed on harjunud tegema koostööd. Individuaalselt nähakse vaeva, õppides lahendama teatud keerukamaid ülesandeid. Tänu sellele saavad teised aega ja vaeva kokku hoida ning panustada millegi muu kasuliku tegemisele. Tööpanuste vahetamisega algas praeguseni kestev sotsiaalne ja majanduslik areng.
Siiski, inimestele kõik tööd ei meeldi või nad ei saa nendega vajalikus mahus hakkama, millest sai alguse tööriistade ja masinate valmistamine. Üha rohkem inimesi vabanes lihtsamast tööst. Neist omakorda paljud asusid valmistama uusi masinaid. Nende seas omakorda kujunes hierarhia keerukamate ülesannete oskustega spetsialistidest, näiteks leiab nende seast arvuti- ja tarkvarainsenerid. Pannkoogirobotit oleksid potentsiaalsed võimelised looma neist ainult mõned ja sedagi üheskoos. Kui kauaks neile aga tööd jagub?
Tehisintellekti ehituseks vajalike protsessorite valmistaja Nvidia juhi Jensen Huangi arvates on programmeerimine muutumas iga inimese argitegevuseks. Tema mõte polnud innustada või hirmutada inimesi asuda tõstma uute kohustustega oma erialast kvalifikatsiooni, otse vastupidi.
Programmeerimise keerukus meenutab üha rohkem sissejuhatuses toodud pannkookide valmistamist. Taiwanis Computexi konverentsil esinenud Huang osutas, et kadunud on veel üks digitaalne lõhe, mille tõttu on langenud programmeerimise sisenemisbarjäär uskumatult madalale. Kõik on programmeerijad – tuleb lihtsalt arvutile midagi öelda, täpsustas äsja börsil triljoni dollari väärtuse piiri ületanud ettevõtte juht.
Investorite usk Nvidia äri headusse tuleneb firma rollist tehisintellekti kasvavaid vajadusi rahuldavate protsessorite valmistamisel. Vajadus firma toodete järele kasvab koos sellega, kui inimesed avastavad end programmeerija rollis. Unustada võib ametinimetusega kaasnevad kõrged vaimsed ja erialased pädevusnõuded, sest piisab sellest, kui masinalt osatakse nõuda pannkooke või mida iganes.
Uutes konkurentide tekitamises on programmeerijad ise süüdi. Mida keerulisem ja kallim on mõni töö, seda suurem on motivatsioon selle automatiseerimiseks. Jensen Huang on vaieldamatult valdkonnas pädev inimene. Tema hinnangul on algava kasvuhüppe taga uue põlvkonna tehisintellekti kasutamise lihtsus. Tänu sellele jõuab uudne lihtsustatud käskude korras programmeerimise ja programmeerijate laine kõikidesse tööstusharudesse.
Nvidia juht näitlikustas konverentsi kuulajatele, kuidas mõnest soovile sarnanevast käsust piisas tema ettevõtte valmistatud tehisintellekti abil uue popmuusika pala loomiseks. Oodata on inimeste seniste võimete ja pädevuste põhjal arvukatesse tööstusharudesse jagunenud väärtuspakkumiste põhjalikku ümberkorraldust. Ilmselt kaovad või teisenevad mitmed tuttavad ametinimetused, ettevõtlusvormid ja arusaamad.
Arutleda võib programmeerimise sõna kasutamise osas. Sissejuhatuses esinenud last võib ju nimetada ema programmeerijaks. Õigem oleks tema kohta öelda siiski paluja või käskija. Programmeerija töö võib samuti paista protsessorite või kontrollerite käskimisena. Tuhandetesse käskudesse koonduva protsessi tõttu oleks kohasem mõiste "juhendamine". Niinimetatud programmeerijaks pole siiski inimesed, vaid nutikad masinad.
Jensen Huangi sõnumi mõte polnud algatada diskussiooni programmeerija ameti semantika üle, vaid osutada lihtsa käsu peale ennast ise juhendada oskavate süsteemide tormilisele kasutuselevõtule. Seda paistavad uskuvat ka investorid. Teisipäeval tehtud avalduses viitavad ka maailma juhtivate IT-ettevõtete eksperdid, et sellega kaasnev vapustus võib olla suurem sama ajal toimuvast kliimamuutusest.
Kiirus omakorda tähendab ees oodatavaid üllatusi. Vanamoodi arusaamadel ja mõtlemisel on suur inertsus. Kiiremini tegutsejatele avaneb konkurentsieelis ja nad kasutavad võimalust, et saada osa senisest koogist endale. Kook ei kasva ja sööjaid ehk teenuste ja kaupade tarbijaid nii kiiresti juurde ei tule. Seetõttu avastavad aeglasemad ettevõtjad seniselt ärimudeli kahvlilt vaid koogi pudemeid liiga hilja.
Tavalistele kodanikele programmeerimisele tutvustamise kõrval saatis Jensen Huang neile veel ühe huvitava või erutava sõnumi, kui tutvustas Nvidia tehisintellekti alast koostöölepingut maailma suurima reklaamiagentuuriga. Saabumas on aeg, kui pannkoogi valmistaja ütleb ekraanile, et õhtuks peavad olema kõik pannkoogid maha müüdud. Lapse pähe ilmub seejärel mõte, et tahaks pannkooki. Seepeale avab ema ukse ja kuller ulatab talle karbikese teadagi millega.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"