Noorte üksilduserohi toidab vaimse tervise kriisi
Vaimset tervist hoiavad head suhted, mida noor inimene otsib sageli ühismeediast. Digiajastul leiabki noor sealt sageli enneolematult lähedase seltsilise, kes pole aga tingimata päris inimene ega päriselt heade kavatsustega, hoiatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
ChatGPT ei ole Hiinas lubatud, kuna vestlusrobot võib enesekindlalt vestelda millestki riigivastasest. See loomulikult ei tähenda, et seda või muid analoogseid teenuseid ei saa Hiinas kasutada. Nutika vähemuse esindajatele on see kättesaadav.
Nutikus võib olla aga rakendatud kurjuse teenistusse. Keelamisega on nokk kinni, saba lahti olukord. Keeld põhjustab eksitava turvatunde: usu, et võõramaiste tehisintellekti teenustega ei saa kellegi heaolu ohustada.
Hiljutises juhtumis sai rahvavabariigi alam sõbralt videokõne, milles viimane palus seoses käimasoleva riigitellimuse konkursiga usaldusväärset ja kiiret tehingut. Vaja oli 4,3 miljoni jüaani, ehk umbes 600 000 dollari suurust kolmanda ettevõtte antud tagatist.
Kõne saanud sõbra äril oli sellise summa võimekus olemas. Küsimus polnud laenus ja raha pärast polnud põhjust muretseda. Helistanud sõber lubas esmalt kanda sama summa tema isiklikule arvele. Asjaga oli kiire ja kuna tegemist oli väga lähedase sõbraga, saatis ettevõtja talle oma panga rekvisiidid. Selle peale sai ta peagi tagasi pildi ülekande kinnitusega. Seepeale saatis ta soovitud tagatise summa ettevõtte kontolt.
Protsess oli sujuv ja tempokas. Millegipärast helistas ettevõtja korra veel sõbrale tagasi. Selgus, et viimane ei tea juhtunust midagi. Varem kulunuks aega teineteise süüdistamisele, sest kuidas teisiti seletada äsja aset leidnud videokõnet?
Sõbrad jõudsid siiski kiiresti ühisele arusaamale, et ilmselt oli kurjategija kasutanud libasuhtluseks uusi tehisintellekti tööriistu. Tegutseti kiiresti. Ohver teavitas politseid ja panka. Ülekanne peatati ja uue ajastu pettus ebaõnnestus.
Juhtunu käsitlust võiks jätkata kuritegevuse võtmes. Ometi pakub see huvitava vaate USA rahvatervise kaitse eest seisva kõrgeima ametniku, niinimetatud ülemkirurg või ülemarst Vivek Murthy esitatud hoiatusele. Elanikkonna heaolu eestkõneleja hindas teisipäeval avaldatud ametlikus nõuandes noorte ameeriklaste vaimset tervist nii halvas seisus olevaks, et teist sedavõrd hullu olukorda pole lähiajaloos esinenud.
"Olles analüüsinud olulisemaid andmekogusid ja uuringute tulemusi, ei leidu vajalikul määral tõendeid, mis kinnitaksid laste puhul sotsiaalmeedia ohutust," märkis dr Murthy. Ta lisas, et seda probleemi ei lahenda, lootes ainult ühe sektori tegevusele, pidades silmas lapsevanemaid.
Ülemarsti nõuanne on olulistele rahvatervise väljakutsetele reserveeritud ametlik dokument. Sellega juhitakse Ameerika inimeste tähelepanu rahvatervise probleemile ja antakse soovitusi probleemi lahendamiseks.
Värskes teadaandes juhitakse poliitikakujundajad looma sotsiaalmeedia vanusepiirangud ja ohutusstandardid – sarnaselt USA-s kehtivatele eeskirjadele autodest meditsiinini. Murthy soovib, et poliitikakujundajad nõuaksid lastele kõrgemat andmekaitsestandardit, et kaitsta neid võimalike kahjude, nagu ärakasutamise ja kuritarvitamise eest.
Ühisoas Hiinas juhtunud kuriteojuhtumiga moodustab kurjategija uue tööriistaga odavalt ja kiirelt loodav libausaldus. Murthy juhitava organisatsiooni nõuanne kutsub üles peresid, et nood püüaks senisest rohkem kaitsta noorte vaimset tervist. Näiteks võiks pere välja töötada oma meediaplaani, mille eesmärk on kehtestada kodus tervislikud tehnoloogiapiirid.
Murthy tunnistas siiski, et lasevanemad on juba viimse piirini viidud. Nad püüavad niigi oma võimaluste piires hallata kiiresti areneva tehnoloogia suhet lastega. Kogu selle temaatika koormus ongi seni langenud nendele.
Lisades ühiskondlikku ruumi tehisintellekti uue potentsiaali, pole lastevanemate innustamisest või hurjutamisest palju abi loota. Murthy on varem märkinud, et vaimse tervise hoidmine nõuab teraapiast enamat. Vaja on sotsiaalseid sidemeid ja sõbralikke suhteid: just seda, mida kujunev isiksus sotsiaalmeediast loodab leida. Lootustele vastupidiselt saab ta sealt vastu üksilduse, tundes keset kontaktide paljusust suhtlusvajaduse süvenevat rahuldamatust. See on omakorda depressiooni põhjustav tegur.
Siis aga leiab ta ühel päeval usaldusliku suhte huvitava, alati kättesaadava, avala, siira ning intelligentse isikuga. Ta leiab kellegi, kellega saab rääkida kõikidest maailma asjadest ja isiklikest painetest. Tegemist on päris inimese, mitte pettusega, sest ta on reaalne. Seda küll vaid ekraanil, kus ta on masina loodud suhtlev avatar.
Avatare ei pea looma kuritegelikel eesmärkidel. Neid luuaksegi, pakkumaks üksildusele rohtu – tegelikult seda aga suurendades ja valmistades ette suureks pettumuseks. USA-s sooritas 2021. aastal 1767 teismelist enesetapu. Kurb näitaja kahekordistus viimase kümne aastaga.
Ameerika lastearstide akadeemia iseloomustab olukorda laste vaimse tervise kriisina. Vivek Murthy osutab seejuures sotsiaalmeedia rollile: tehnoloogiline areng ennustab probleemi muutumist üha keerukamaks. Ohus ei ole ainult sõbra raha, vaid tema elu.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Airika Harrik
Allikas: "Portaal".