Suurlinnades tühjenevad büroohooned ennustavad ajastu muutust
Juba aastavahetuse paiku tehtud analüüs viitas USA büroohoonete tühjenemisele. Laiemaid muutusi ilmestab nüüd Amazoni otsus müüa märkimisväärse kahjumiga jätkuva kasvu ootuses San Fransisco lähistel hangitud maatükk, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Kui soovid suurendada edu, kahekordista ebaõnnestumisi. Mõtte taga on IBM-i omaaegne juht Thomas Watson Jr. Öeldu valguses võiks uskuda bürookinnisvara arendajatele peatset edu. Seda vähemalt juhul, kui lasevad enne ebaedul end õpetada. Kommentaar puudutab esialgu võõra maa kinnisvara. Meie jaoks on seda kasulik teadmiseks võtta. Ehk nagu märkis keegi targematest, sa ei ela nii kaua, et ise kõik vead ära proovida. Lase osa teha teistel.
Tegemist on siinsamas aastavahetuse paiku jutuks olnud teema edasiarendusega. Toona ilmus USA-s kinnisvara analüüs, milles kirjeldati sealsetes suurlinnades büroohoonete renditulude jätkuvat langust. Terves riigis vähenesid 2020. aasta jaanuarist 2022. aasta maini bürookinnisvara renditulud keskmiselt 17 protsenti.
Aritmeetilise keskmise kasutamine pole kõige informatiivsem. Kõik linnad ei tegutse ühesuguses majanduskliimas ega oma sarnast ettevõtlusstruktuuri. Olgu siiski veel samas kriitilises võtmes teinegi näitaja. Mõne aasta eest oli USA büroohoonete täitumus 95 protsendi lähedal. Raporti koostamise ajaks, eelmise aasta lõpuks, oli hõivatud poole vähem ruume.
Tegelikkuses tähendab see, et mõned bürood on endiselt täis elu, kuid teised jooksid täitsa tühjaks. Suure hoone majandamine ja nii praktiline kui ka sotsiaalne toimimine vajavad teatud kriitilise massi inimeste igapäevast kohalolekut. Esialgne väike kadu võib kasvada üllatava kiirusega suureks kaotuseks. Büroode tühjenemist katalüüsiv tegur oli koroonapandeemia. Osa ettevõtteid lõpetas tegevuse. Kohanemisvõimelisemad õppisid tööd korraldama uuel ja paindlikul moel, hõlvates kaugtöö võimalusi.
Amazon ostis pooleteise aasta eest Californias Bay Areas suure maa-ala. Sarnaselt mitmete suurte ettevõtetega oli tegemist strateegilise sammuga, hõivamaks suurlinnade lähedal asuvaid alasid, mida saaks kasutada ettevõtte positsioneerimiseks ja tulevase kasvu tagamiseks.
Umbes 7,7 miljoni elanikuga piirkond asub San Francisco ja mitme rikka maakonna naabruses. Sinna planeeriti rajada Amazoni suurlinna ümbrust teenindav keskus. Uudiskünnist ületas teade, et nüüd otsustati värskelt omandatud peaaegu 12 hektari suurune kallis maatükk maha müüa. Vaatlejate hinnangul tehakse seda märgatava rahalise kahjuga.
Sunnitud olukorras tuleb valida kahest halvast väiksem. Hirmutav ja suurem halb ootab ilmselt tulevikus. San Francisco kommertskinnisvara käsitleva analüüsi kohaselt kasvas tühjade kontorite arv 2022. aasta neljandas kvartalis üle 18 protsendi. Samal ajal on kontorite täitumus 41,8 protsenti.
Varem mainitud raportis ennustati Ühendriikide kesklinnade kommertskinnisvarale halbade aegade süvenemist. Lähiaastatele ennustatakse, et USA bürookinnisvara omanikel jääb varasemate plaanidega võrreldes saamata umbes pool triljon dollarit. Tajumaks astronoomilise arvu maalähedast praktilist mõõdet, siis agressiivse Venemaa alanud aastaks relvajõududele eraldatav summa on üle viie korra väiksem.
Amazon koondas hiljuti umbes 18 000 töötajat. Jõuluperioodi sisaldava kvartali ajaloo kehvima tulemusega majandusaruanne ilmub ilmselt 2. veebruaril. Need andmed kajastavad nii üldiseid kui ka konkreetselt Amazoni majanduse probleeme. Osaliselt seletab see seni palgal olevate töötajate pea instinktiivset kohandumist uuema töökorralduse poole.
Kokkuhoiuvõimalusi otsivad kõik. Kellel vähekenegi võimalik, ei soovi teha täiendavaid tööle ilmumisega seotud rahalisi ega ajalisi kulutusi. Omal moel eraldi ja samas omavahel seotud tegurid toidavad majanduse jahenemise nõiaringi.
Amazon on nii suur, et isegi kui see ei viitsiks enam äriga tegeleda, ei saa ettevõte tegevust lõpetada. Seeläbi on see siis paratamatult sunnitud omalt poolt otsima uusi töö tõhustamise meetmeid. Ühe kaasuva mõjuna hakkab inimeste kui töötajate väärtus kaduma ja nad asendatakse robotitega.
Inimesed on reaktiivsed. Esialgu kannatatakse, ent siis ühel hetkel reageeritakse tihti ennustamatu tormakusega. Sarnaselt haigustega kõneleb valulik reaktsioon sügavamatest probleemidest, millele viitab suurtes IT-firmades alanud ametühingute moodustamise laine. Neist mõned korraldavad juba arvestatavaid streike.
Amazoni Inglismaal Covetrys asuvas keskuse tuhandest töötajast umbes 300 otsustasid eelmisel nädalal päeva keskel töö pooleli jätta ja demonstreerisid mitu tundi olukorraga rahulolematust. Igati ootuspäraselt nõuti suuremat palka. See viitab ju inimese töö väärtuse langusele. Vahest veelgi rohkem reedab sama valukohta streigist kostunud sõnum, et Amazon hoolib rohkem oma robotitest kui inimestest.
Oletame, et robotid asuvad ChatGPT sarnaste arengute eeskujul võtma tööd ka kontoritöölistelt. Selle tulemusel peaks lähiaastatel büroode hõivatus veelgi langema. Büroode hea äri tõrjus elanikud linnast eemale ja linnad muutuvad inimtühjaks, sh halveneb linnade majandus. Sestap kasvab surve muuta kontoripinnad elamispindadeks.
Taamal terendab rida kulukaid probleeme. Thomas Watsoni mõtet järgides tuleb edu nimel suurendada ebaõnnestumisi. Huvitav, millised võiksid olla need Eestis.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"