Sotsiaalmeediapostitused aitavad uusi taimeliike leida
Igaüks, kes loodust pildistab ja pilte laiemalt levitab, võib enesegi teadmata aidata teadlastel uusi taimeliike avastada — ja unustatud vanugi uuesti üles leida.
Austraalia teadlased annavad teada, et on sotsiaalmeediasse ja loodussõprade võrgupaika üles pandud fotode juhatusel hiljuti jõudnud lausa kuus uudis- või unartaime jälile.
Kõik need fotodelt märgatud liigid kuuluvad huulheina perekonda ja kasvavad Lääne-Austraalias. Huulheinad on putuktoidulised taimed, keda on teada umbes 200 liiki.
Thilo Krueger Perthist Curtini Ülikoolist tõid oma uuringuga suuremat selgust Lääne-Austraalia osariigi edelaosas kasvavate lähedalt suguluses olevate huulheinte liigilisse jaotusse.
Facebookist ja loodusvaatlejate koostöökeskkonnast iNaturalist saadud vihjed olid siiski vaid üks osa kasutatud andmestikust; rohkesti tegid teadlased ka välitöid ja tuhnisid herbaariumides.
Uuringu tulemusel jõudsid nad järeldusele, et Drosera microphylla liigikompleksi ei kuulu mitte kolm liiki nagu seni arvatud, vaid lausa üheksa.
Neli huulheinaliiki olid teadusele lausa uued, kahel juhul otsustati senine liigisisene teisend omaette liigiks kuulutada.
Krueger ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Biology, et nende tulemused ilmestavad kodanikuteaduse suuri võimalusi taksonoomilise teadmuse kiirel edendamisel. Ehk teisisõnu, igaüks meist võib aidata teadlastel uusi liike avastada ja liikide süsteeme korrastada.
Laiema avalikkuse osalus suurendab oluliselt tõenäosust, et teadlased mõne neile huvipakkuva haruldase liigi üles leiavad.