Linnutee sarnaseid galaktikaid oli universumis varakult

Foto: NASA / CEERS / University of Texas at Austin

Meie Linnutee suguseid varbspiraalgalaktikaid oli universumis olemas juba siis, kui maailmakõiksus oli viis korda noorem kui praegu.

NASA uuel kosmoseteleskoobil James Webb on õnnestunud pildile püüda kaks varbspiraalgalaktikat, millel on mõlemal vanust umbes 11 miljardit aastat.

Nii nagu Linnuteelgi, on nendegi galaktikate keskel piklik struktuurielement, niinimetatud varb, mille otstest algavad galaktika spiraalharud.

Kuidas mõnede galaktikate keskele selline varb moodustub, ei ole teadlastel täpselt selge, aga tundub, et tegemist on galaktika küpsuse tunnusega.

On teada, et mööda varba liigub suurel hulgal tähtedevahelist gaasi galaktika keskmesse, keskmes tekib sest gaasist aga hulgaliselt uusi tähti; varb hoogustab seega täheteket.

Nüüd on siis teada, et sellise tähetekkehoogustajaga galaktikaid oli olemas juba vaid paar-kolm miljardit aastat pärast Suurt Pauku, ja see sunnib teadlasi kindlasti kohendama ja täpsustama praegusi galaktikatekke teooriaid.

Samast kahest galaktikast on teinud pilti ka vanem kosmoseteleskoop Hubble, kuid Hubble'i piltidel ei ole neist kummagi varb tuvastatav.

James Webbil on suurem peegel kui Hubble'il, mis kogub rohkem valgust ja teeb kauged asjad selgemaks. Lisaks vaatleb Webb pikemalainelist infrapunakiirgust kui Hubble, mis võimaldab tal näha paremini läbi tolmu.

Yuchen Guo, Shardha Jogee ja Steven Finkelstein Texase Ülikoolist Austinis on koos paljude kolleegidega uuringutulemused avaldanud võrguvaramus arXiv, peagi ilmuvad need ka ajakirjas The Astrophysical Journal Letters.

Edasi kavatsevad teadlased täpsemalt mudeldada, kuidas võisid varbspiraalgalaktikad nii noores universumis tekkida.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: