Näotuvastusel põhinevad mustad nimekirjad imbuvad vargsi läänemaailma

Seni on iseloomustanud näotuvastustehnoloogiate teenuste kasutamise ja liikumise piiramiseks eeskätt autoritaarseid riike.
Seni on iseloomustanud näotuvastustehnoloogiate teenuste kasutamise ja liikumise piiramiseks eeskätt autoritaarseid riike. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Damir Sagolj

Laia haardega USA ettevõtja James Dolan otsustas lisada mitmed tema hagejat esindanud juristid musta nimekirja, mis piirab viimastel muu hulgas talle kuuluva kontserdihalli külastamist. Lahendus põhineb näotuvastustehnoloogial, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Omaniku tunnevad ära enamus uue põlvkonna telefonidest. Meetod kasutab telefonikaamerat. Lahenduse loomise taga on kaks peamist motiivi, turvalisus ja mugavus. Kes häbeneb ja soovib jätta viimase tahaplaanile, kasutab kindlasti pikka PIN-koodi või keerulist mustriskeemi.

Ülejäänute puhul võiks telefoni avamiseks sõrmega mustri vedamine või salasõna sisestamine olla turvalised, kui vaid viitsitaks kasutada midagi keerukat. Sõrmejälje- või näopõhised biomeetria lahendused on samal ajal üpris turvalised ja samas mugavad. Praktilise elu järjestus oleks esmalt mugav ja siis turvaline. Seega on tehnoloogia olemas.

Näotuvastus oli veel hiljuti tehnoloogiline ime. Seda on vahest isegi raske uskuda, arvestades kui levinud see praeguseks on. Sestap võib rääkida nähtuse normaliseerumisest, mis tähendab selle argiseks muutumist. Selleni välja, et seda ei panda lõpuks enam tähele.

Muu hulgas ei panda tähele selle rakendumist üha uutes olukordades. Seda ajani kuni saabutakse näiteks Mariah Carey jõulukontserdile maailmakuulsasse New Yorgi Madison Square Gardeni kontserdihalli. Unustamatu mälestuse tagamiseks on soovitav võtta kaasa alaealine tütar.

Sel viisil avanevad kaks võimalikku tulevikku. Näed tütrega kuulsa lauljatari lummutuslikku kontserti, mida saate seejärel üheskoos aastaid meenutada või siis meenutate aastate pärast ühiselt õpetlikku draamanäidendit. Sellist, milles olete ise laval.

Lugu algab, kui saali sisenedes kostub valjuhääldajast teadaanne, milles kirjeldatakse sind menetlevat isikut. Teavituses palutakse sellisel isikul oodata, kuni turvamehed temaga ühendust võtavad. Arvates, et teadaanne käib kellegi teise kohta, jätkad liikumist soovitud suunas, kuni teele astuvad kaks turvameest ja paluvad näidata isikut tõendavat dokumenti. Pärast põgusat suhtlusepisoodi, milles räägid ostetud piletist ja kodaniku õigustest, avastad end tänavalt. Kontsert jääb nägemata.

Kuulus kontserdisaal kuulub USA ettevõtjale James Dolan. Ta on aktiivne ja laia haardega ärimees, kellele kuulub muuhulgas USA kõrgliigades mängivaid tuntud pesa- ja korvpalli- ning hokiklubid. Ärimehe kokkupuute pindala ühiskonna teiste liikmetega on seega üpris suur. Asjaolu, mille paratamatuks kaaslaseks on mitmesugused huvide konfliktid. Seda lahendavad omakorda juristid, kellest osa esindavad vastaspoole huve. Nende hulgas on omapuhku mitmeid kontserdihuvilisi.

Tahad külastada kuulsat kontserdisaali, pole viimaste hulka soovitav kuuluda. Mainitud ärimees kasutab külaliste kontrollimiseks näotuvastuse tehnoloogiat. Käesolevas loos leidis ülalkirjeldatud episood aset ühe ameeriklannast juristiga. Pärast õnnetut olukorda tänavalt teiste rõõmu tunnistades uuris loo kangelanna juhtunu tagamaid.

Selgus, et ta oli lisatud James Dolani niinimetatud musta nimekirja. Sellesse kuulusid ka kolleegid tema advokaadibüroost. Nende juristid esindasid ühes vaidluses Dolaniga seotud ettevõtte vastu esitatud kaebust. See omakorda tähendas, et ärimehe mustas nimekirjas peab olema palju juriste. Kontserdikeskuse omanik lähtus eraomandi käsutamise õigusest, mille järgi kuulub talle voli otsustada, keda oma saalidesse lubada või mitte.

Loo peategelase advokaadibüroo esitas kohtule James Dolani vastu süüdistuse diskrimineerimises ja emotsionaalse trauma põhjustamises. Tegemist polnud esimese taolise kohtuvaidlusega. Mõni nädal varem oli kohus otsustanud, et James Dolan ei saa keelata piletit omavatele juristidele kontserdi ega teatrietenduste külastamise.

Küll aga tunnistas kohtunik, et ärimehel on võimalus keelduda inimestele pileteid müümast. Ärimehe iseloomuga arvestades võis anda kohtunik talle head nõu ja järgmine kord on valvekaamerad juba kassade juures.

Seni kulgeb mäng vana mudeli järgi. Praegu pole mustas nimekirjas olevatel juristidel võimalust külastada ärimehele kuuluvatel areenidel spordivõistkondade mänge, sest need vaidlused pole veel kohtulahendini jõudnud. James Dolani esindavad juristid õigustavad ametivendadele kehtivat keeldu juriidilis-tehnilise kavalusega.

Nende arutluskäik rajaneb ideel, mis välistab ettevõtte vastu aktiivseid kohtuvaidlusi algatavate firmade advokaatidel osalemise nende saalides ja areenidel toimuvatel üritustel kuni kohtuvaidluste lahendamiseni. Väidetavalt võib aktiivses kohtuvaidluses vastaste lubamine nende keskkonda põhjustada sobimatuid teabe kogumise olukordi. Nad lubavad, et niipea kui kohtuvaidlus on lahendatud, on keelust mõjutatud advokaadid nende ruumidesse tagasi oodatud.

Loodetavasti on arusaadav toodud näidetes peituv tobe väiklus. Inimlikku omadust võimendatakse uue tehnoloogiaga. Naljakast või naeruväärsest näitest hoolimata on tegemist inimkonnale tõsise väljakutsega. Küsimus ega süü ei seisne tehnoloogias. Seegi harjumuspärane näpuosutus räägib tegelikult inimesest ja tema nõrkusest valitseda ürgselt agressiivseid ja samas kartlikke tunge teha teistele haiget, aga ise varju jäädes. Tehnoloogia pelgalt võimendab neid omadusi.

Euroopa Liit kavatseb näotuvastustehnoloogiad keelustada. Kes keelustaks aga inimestest halva iseloomu? Sestap võiks saabuval vaiksel ajal mõelda, kas argiseks muutunud telefon on võimendanud sinus rohkem häid või halbu omadusi.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: