Ülipopi videomängu Fortnite looja sai ligi 500 miljoni suuruse trahvi
USA trahvis ligi 80 miljoni kasutajaga mängu Fortnite valmistajat Epic Gamesi 520 miljoni dollariga. Jääb veel ebaselgeks, kas sellest piisab lapseliku innuga vanemate rahakotti nooliva ettevõtte taltsutamiseks, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Lapsed on üpris vägivaldsed. Osa vägivallast väljendub viisis, millega nad oma tähelepanekuid levitavad. Süütus aususes väljaöeldu, näiteks kellegi välimuse või käitumise kohta, põhjustab kuulajates sageli isiklikku valu. Osa vägivallast on ürgsem ja väljendub kehalises agressiivsuses. Selle rahuldamiseks vaadatakse meeleldi ekraanidelt vägivaldseid multikaid, võimutsetakse endast väiksemate üle ning tõugatakse, kratsitakse ja hammustatakse ebameeldivaks hinnatud kaaslasi.
Leidub veel emotsionaalsete etenduste ning väljapressimistega vanemate ja eriti vanavanemate varandust röövivaid inimesi, et vahetada seda seejärel kommide vastu. See kõik on lubatud. Ent kui vanemad midagi tagasi teevad, loetakse karistusseadust.
Populaarse videomängu Fortnite valmistaja Epic Games sai hiljuti sellise käitumise eest rekordilise 520 miljoni dollari suuruse trahvi. Karistus koosneb kahest osast. Ühe osa suuruseks on 275 miljonit ja teisel nõudekirjal on 245 miljonit dollarit. Kes sellest mängust eriti midagi ei tea ehk enamik vanematest, võivad imestada, kuidas saab väidetavalt tasuta mängitava mängu tegijalt nii palju raha küsida?
Tegemist on juba mainitud kommirahadest kogunenud varandusega. Mäng on küll tasuta, aga see on täis kiusatusi. Nende eest tuleb maksta reaalset raha. Summad pole suured, aga neid koguneb palju. Mäng on väga hea ja ilma selle eelduseta ei juhtuks ka midagi. Konksu otsas olev usski peab paistma kaladele maitsva ja rasvasena.
Ajal kui lapsed mängisid Fortnite'i, mängis mäng vastu. Enamasti pakkus see neile põnevaid olukordi ja võimalusi virtuaalseks vägivallatsemiseks. See rahuldas eelnevalt mainitud lastes varjuvat jõulist võimu- ja võidusegust instinkti. Lapse väeti keha puhul on jõud väikesed ja omavahelist pusklemist peetakse isegi soovitavaks. Nii õpitakse mõistma enda ja teiste valu, hea ja halva piire ning kuidas suhtuda jõu kasutamisse. Lõpuks kasvatakse sellest välja ja loobutakse nii pusklemisest kui ka isegi teise inimese personaalse ruumi riivamisest.
Videomängus need tegurid puuduvad. Ekraanidel liiguvad täiskasvanuid meenutavad tegelased. Mängus on välimuselt päris relvad ja olemuselt surm ning tapmine. Mängulise vormi tõttu jäävad need pelgaks hetkeemotsiooniks, mida saadavad naer ja meelelahutuslik hoiak. Antud osas pole mänguvalmistajale midagi ette heita. Samas äris osaleb miljoneid lapsevanemaid.
Epic Games tegutses kavalamalt. Umbes nagu vanem laps, kes tüssab nooremaid, kellel puudub oskus kõike märgata ja teadmine, kuidas end kaitsta. Süüdistuses tuleb esile varem Facebookiga koos esinenud fraas "hämaratest või varjatud mustritest", pidades silmas mängutegevustesse maskeeritud käitumist kujundavaid manipulatsioone. Nende abil suunati lastest mängijaid sooritama juhuslikke või volitamata ostusid. Raha liikus Epic Gamesi kontole sadades miljonites dollarites.
Mänguhoost või mänguga seotud emotsionaalsest meeleolust ärgates ei olnud juhtunut avastanud lapsel võimalik ostu tühistada. Õigemini, tehniliselt oli see võimalik, aga vajalik ostude tühistamise või tagasimakse nuppude leidmine oli tehtud tahtlikult raskeks. Samas kui ostu nupule võis ka kogemata vajutada.
Lisaks ei hoolitsenud Epic Games selle eest, et alaealisel lapsel oleks ostu tegemiseks olemas vanema luba. Mänguvalmistaja käitumist võib võrrelda lastelt kommiraha väljapetmisega. Karistuseks määratud 245 miljonit dollarit läheb mängijatele tagasimaksete katteks.
Firma mängis sissejuhatuses viidatud laste teistelegi vägivaldsetele instinktidele. Mängus oli võimalik teineteisele edastada teksti- ja häälsõnumeid. Võimalus oli vaikimisi aktiivne, mille tõttu kujunes omavaheline suhtlemine mängu osaks. Emotsionaalses, teineteise nottimise meeleolus muutus suhtlusruum peagi kiusamiste, ahistamiste ja ähvarduste keskkonnaks. Pärast kaebusi lisas Epic lõpuks viisi häälvestluse väljalülitamiseks. Ta muutis selle aga juba tuttavalt moel, raskesti leitavaks.
Omaette süüdistuse moodustab alaealiste kohta teabe kogumine. Seadus nõuab ettevõtetelt, et enne 13-aastaste laste kohta veebis andmete kogumist peab saama nõusoleku nende eestkostjalt. Lisaks peab andmete hoidja need andmed taotluse korral kustutama.
Epic teadis väga hästi, kes nende mängu mängis, aga ei teinud midagi nende vanemate nõusoleku saamiseks ega täitnud nõuetekohaselt andmete kustutamise taotlusi. Selle eest trahviti firmat 275 miljoni dollariga.
Niisiis, mida antud suurest mängust saab õppida? Epic Games lõi teenuse, milles tuli esile enamik lastele omaseid vägivaldse käitumise ilminguid. Nad tegid seda lapseliku lihtsusega, et mitte öelda alatult. Lapsi ei karistata. Nuhelda saavad endised lapsed, s.o täiskasvanud.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"