Ühe minuti loeng: mis on Hiina Ühisrinne?
Kuigi Hiina kasutab ümbritseva maailma mõjutamiseks valdavalt pehmet jõudu, ei erine selle strateegilised tegevused ja eesmärgid mitte kuidagi Venemaa omadest, leiab Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi külalislektor Leslie Leino.
Hiina mõjutustegevus on Hiina Kommunistliku Partei poolt koordineeritud kõikehõlmavate vahenditega teostatav tegevus oma mõjuvõimu saavutamiseks. Läbi oma narratiivi levitamise soovib see varjatud sidemeid ja läbimõeldud strateegiat rakendades õõnestada hapraid lääne ühiskondi, milles näeb Hiina Kommunistlik Partei oma režiimi jätkusuutlikkusele kõige suuremat ohtu.
Lääne vastu suunatud Hiina mõjutustegevus kuritarvitab lääne ühiskondade avatust ja demokraatlikke institutsioone, ehitades oma võrgustikku üles "süütu ja tavapärase koostöö" katte all. Lääne võimekus mõista, tajuda, kaardistada ja seoseid luua on Hiina tegevuse mitmetimõistetavuse tõttu suhteliselt nõrk.
Samas on viimase kümne aasta Hiina senisest selgelt jõulisem rahvusvahelisele areenile tulek tinginud vajaduse Hiina mõjutustegevust paremini mõista. Hiina mõjutustegevust läänes on selle aja jooksul küll üha rohkem uuritud, kuid avalikkuse taju ja olukordade ära tundmine on siiski väga nõrk. Samuti võib näha soovimatust mitte tunnistada, et ennast on lastud mõjutada.
Romantiseeritud suure Hiina kuvandil on uskumatu võime lasta auväärsetel lääne kodanikel tunda end hiinlastega suheldes justkui kõrvust tõstetuina. Inimestel tekib meelitatud tunne, et diplomaatiat, ärisuhteid või isiklikke suhteid luuakse ja arendatakse kõrgel tasemel võrdsetel alustel. Tegelikkuses on autoritaarse Hiina huvi üldjuhul kõigest edendada enda huve.
Hiina mõjutustegevuse iseloomustamiseks võib kasutada terminit Ühisrinne ehk tongyi zhanxian või siis inglise keeles United Front, mille eesmärk on läbi koordineeritud tegevuse levitada ja kinnistada Hiina Kommunistliku Partei poliitikat, kaasates parteiväliseid osapooli läbi ideoloogilise samastumise. See on ühine laiaulatuslik tegevus ühise eesmärgi nimel.
Erinevalt parteist on Ühisrinde tegevus palju varjatum, ebamäärasem, indikatiivsem ja keerulisem tuvastatav.
See tähendab, et ühelt poolt koordineerib Hiina mõjutustegevust väga selgelt Hiina Kommunistlik Partei. Näiteks selle rahvusvaheliste suhete osakond värbab enda Pekingis asuvasse kontorisse kõiksugu mõeldavate keelte rääkijaid, et nad peaksid tihedat suhtlust erinevate riikide parteidega. Eestit katab selle osakonna büroo number 6.
Teiselt poolt hõlmab Hiina mõjutustegevust ka parteiväline organisatoorne töö. Aastal 2013 andis Hiina Kommunistliku Partei Ühisrinde Tööosakond (United Front Work Department) välja õpiku Ühisrinde olemusest ja korraldusest. Näiteks öeldakse selles, et Ühisrinde eesmärgiks on värvata nii Hiinas kui ka välismaal parteiväliseid oma valdkonna mõjukaid isikuid, et nad kasutaksid enda mainet ja kontaktvõrgustikku ära Hiina huvide edendamiseks.
Seda arvesse võttes on väga oluline teada, kas HKP rahvusvaheliste suhete büroo number 6 töötajad on sõlminud koostöölepinguid mõne Eesti poliitilise parteiga. Kui on, siis sellest tuleb rääkida ja lepingud avalikustada. Tavapärane rahvusvaheline suhtlus on mõistetav, kuid läbi koostöölepingute Hiina üleilmsete initsiatiivide edendamine peaks aga juba kulme kergitama.
Osa Hiina mõjutustegevusest on ka välisinvesteeringud, mida tihti rahastavad "poliitilised pangad" ja mis mõnikord võivad olla kantud äriliste kaalutluste asemel poliitilistest eesmärkidest. Seepärast on oluline teha Hiina ettevõtetele taustakontrolle, leida võimalikke seoseid partei või riigiga ja seejärel hinnata võimalikke riske.
Enam ei pruugi see aga nii lihtne olla. Hiina on aastaid varjanud välismaise IP-aadressiga juurdepääsu Hiina riiklikule äriregistrile. Teemat on korduvalt tõstatatud ka kohtumistel kõrgete riigiametnikega, kuid juurdepääse sellega ei tekkinud.
Mõne aasta eest hakkasid sellistele andmebaasidele pakkuma ligipääsu hoopis Hiina erafirmad. Selle aasta augustis andis aga Hiina interneti järelevalveamet käsu piirata kõikide välismaiste telefoninumbritega ligipääs taolistele andmebaasidele. Põhjus seisneb Hiina soovis mitte lasta oma ettevõtteid läbi valgustada.
Hiina tegevused ja eesmärgid ei erine mitte kuidagi Venemaa eesmärkidest, milleks on Lääne lõhestamine ja õõnestamine ning võimalusel kukutamine. Ometi valitseb Eestis tihti soovimatus näha ja tunnistada Hiina ponnistusi oma Hiina sajandi narratiivi levitamisega, et suunata meie mõtlemist Uue Ajastuga leppimise teele.
See on kõige selgem Hiina katse siin oma mõjutustegevusega kanda kinnitada. Kahjuks aitavad aga paljud kohalikud kommentaatorid Hiina sajandi saabumise süstemaatilisest jutlustamisest sellele kaasa.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa