Õppetund Šotimaalt: kuidas kehadega ruumi kütta

Toatemperaatuur on kuum teema.
Toatemperaatuur on kuum teema. Autor/allikas: Kaffeebart / Unsplash

Eestile sarnaselt otsitakse ka Šotimaal võimalusi, kuidas energiat säästa. Kontsertide ja meelelahutuse poolest kuulsas Glasgow linnas hakati taastuvenergiat püüdma liikuvatelt inimestelt.

Innovatsioon kannab nime Bodyheat, mis tähendabki tõlkes kehasoojust. "Kui hakata keskmise tempoga näiteks Rolling Stonesi taktis tantsima võib inimene toota 250 vatti. Kui kuulus DJ aga rahva üles-alla hüppama paneb, võib see number kahekordistuda," jutustas süsteemi taga oleva energiafirma TownRock Energy asutaja David Townsend BBC-le.

Tantsijatest eralduv soojus viiakse 200 meetri sügavustesse puuraukudesse, mis toimivad akuna. Sealt liigub energia soojuspumpadesse, kus toimub temperatuuri reguleerimine, pärast mida viiakse õhk ruumi tagasi.

Just selline on Glasgow kontserdipaika SWG3 paidaldatud süsteemi lihtsustatud kirjeldus. Omanikud loodavad, et uuendus aitab senistest gaasiboileritest loobuda, mis omakorda aitaks neil jätta igal aastal ligi 70 tonni süsihappegaasi atmosfääri saatmata. Andrew Fleming-Brown soovib, et tema juhitud kontserdipaik jõuaks aastaks 2025 nullemissioonini.

Loe inimkehade liikumisest kui taastuvenergia allikast lähemalt BBC uudisteportaalis ilmunud artiklist.

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: