Charoni punane mütsike on tekkinud valgustatud härmatisest

Kääbusplaneet Pluuto looduslik kaaslane Charon on tõeline kosmiline Punamütsike — tema põhjapooluse ümber on muudest aladest selgelt eristuv suur punakaspruun piirkond.

Nüüd on teadlased kosmosesondilt tehtud mõõtmiste ja laboris tehtud katsete põhjal välja nuputanud, mis sellele mütsikesele ta iseloomuliku värvitooni annab ja kuidas ta selliseks on saanud.

Kui kosmosesond New Horizons Charoni polaarmütsikese seitsme aasta eest avastas, pakkusid teadlased välja, et punakas materjal, mis piirkonda katab, võib tekkida Pluutolt pärinevast külmunud metaanist, mida maailmaruumist saabuv ultraviolettkiirgus lagundab.

Ujjwal Raut Ameerika Ühendriikides San Antonios asuvast Southwesterni Teadusinstituudist ja ta kolleegid püüdsid oma laboris realistlikult jäljendada Charoni pinnal valitsevaid tingimusi ja uurisid, milliseid süsivesinikke võiks külmunud metaanist tekkida, kui seda valgustada ühe teatava sagedusega ultraviolettkiirgusega, mida saadavad välja planeetidevahelises ruumis hõljuvad ja päikesekiirgust hajutavad vesinikuaatomid.

Nüüd kirjutavad Raut ja kaasautorid ajakirjas Science Advances, et ultraviolettkiirguse toimel tekib metaanhärmatises Charoni õhukese atmosfääri, täpsemalt eksosfääri all just niisuguseid ühendeid, mis sellises punakaspruunis toonis paistavad.

Charoni eksosfääri arvutisimulatsioonist selgus, et ka Pluuto ja Charoni pikal teel ümber Päikese ette tulevad keskkonnatingimuste suured muutused aitavad reaktsioonide kulgemisele omajagu kaasa.

Simulatsioonimudeli koostanud Southwesterni instituudi teadlasrühm eesotsas Ben Teolisega on oma tulemused avaldanud ajakirjas Geophysical Research Letters.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: