Tesla võib hakata peagi massiliselt roboteid tootma

Värskete kuulduste põhjal on saavutanud ettevõte võimekuse toota umbes 10 000 robotit nädalas ja nende arv võib peagi mitmekordistuda. Kuigi praegu jätkub tööd nii robotitele kui ka oskustöölistele, tõotab see sillutada teed laiematele ühiskondlikele muutustele, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Elon Musk saatis esmaspäeval maailmale nukrust äratava säutsu, milles tänas kõiki ette, öeldes, et teiega oli tore, aga edaspidi ta ei välista surma müstilistel asjaoludel. Tegelikkuses on müsteeriumiks vaid surmamise detailid, sest mõrtsukas on teada. Olukord meenutab filmi "Fracture", milles peaosa täitnud Anthony Hopkins tappis oma truudusetu naise, aga keegi ei tea kuidas. Eriti piinatud rolli täitis Ryan Goslnigi kehastatud uurija, kes otsis tulutult tõendeid, mille alusel saaks mehe arreteerida. Muski mõrvamüsteeriumis on tellijaks Venemaa kosmoseagentuuri juht Leonid Rogozin.
Kriisi põhjus on samuti omamoodi truudusetus. Igatahes ähvardas Rogozin võidupüha kõrgenenud meeleoludes Muski võimaliku hukkamisega. Sõnaline vorm oli küll ilukirjanduslikum. Esmalt kurjustas ta sõjas internetisidega varustamise näol vale poole valinud Elon Muskiga, et ta osaleb Ukraina fašistlike vägede varustamisel sõjalise sidega. "Ja selle eest pead sa, Elon, vastutama nagu täiskasvanu, ükskõik kui lolli sa ka ei mängiks," lõpetas Rogozin hoiatuse.
Arvatavalt on agressorriigi endise asepeaministri vimm küdenud pikemat aega. Muski raketiteenus röövis juba enne sõjategevusega seotud boikotti Roskosmoselt kliente.
Pole kahtlustki, et Elon Muski elu on ohus. Maailmas on piisavalt palju vaimselt rahutuid või tähelepanu vajadusega Unabombereid ja Mark David Chapmane lisaks poliitilises ja majanduslikus mõttes töisema motivatsiooniga mõrtsukatele. Rogozin ei pea minema morbiidse järjekorra sappa. Tal võib olla teistest kiirem, kuna päevas umbes miljard dollarit maksva sõjategevus tõotab lõppeda üha ilmsemalt kaotusega.
Kiirustamiseks võib pidada veel ühte põhjust. Levivad kuuldused, et Tesla vabrikus on saavutatud tootmisvalmidus hiljuti maailmale tutvustatud roboti Tesla Bot tootmiseks. Siin-seal ka Optimuseks nimetatud robot on inimese välimuse ja liigutuste mustriga ning mõeldud just inimest asendama. Musk väitis, et teslabot'idest saab autodest olulisem toodang. Tal võib olla õigus.
Lekkinud andmete põhjal hinnatakse, et seni autosid tootvas tehases optimeeritakse robotite tootmisprotsessi esialgu piiratud tootmisvõimsusega ehk umbes 10 000 Optimust nädalas. Mõõduka tootmisvõimsuse saavutamisel astuks tootmisliinilt nädalas maha kuni 100 000 teslabot'i. Rogozini tõstatatud palgamõrtsuka riski vähendamiseks võidakse valmistada kasvõi kümmekond Muski välimusega ringiliikuvat tegelast.
Muski kui märklaua asendamisega võrreldes on kordades konstruktiivsem korvata robotitega vabrikutööliseid. Siin võibki peituda Muski nägemuse raskuskese. Esialgu Tesla vabrikus toimetavate inimeste asendamine oligi algupärane teslabot'ide arendamise motivaator. Mõte pole kantud inimeste vihkamisest, vaid nende puudumisest. Töötajate saadavus pidurdab pöörase kiirusega turgu vallutava ettevõtte tootmisvõimsuse kasvu.
Sarnaselt konkurentidega on teistest veel mitmes mõttes ees olevale Teslale oluline ujutada turg üle oma autodega, enne kui konkurendid jõuavad käivitada oma uue põlvkonna sõidukite masstootmise. Näiteks Hiinas, Tesla Shanghai tehases teeb tööd umbes 20 000 töölist. Selle aasta märtsis avati uus Gigatehas Saksamaal, kus saab tööd 8000 töölist.
Kokku on Tesla palgal umbes 120 000 töötajat. Tehaseid valmistatakse juurde ja seega peaks töötajate arv kasvama. Shanghai Gigavabriku valmimisele, alates ehituslubade saamisest kuni viimaste elektritööde lõpetamiseni, kulus 168 päeva. Hiigelsuur ja kompleksne tootmisüksus ehitati kiiremini, kui kulub keskmise eramaja ehitamisele.
Võrreldes töötajate värbamise ja koolitamisega valmib tootmisvõimsus liiga kiiresti. Inimeste värbamise ning koolitamise asemel oleks lihtsam ning kulutõhusam programmeerida teslabot'id sooritama põhilisi töövõtteid. Robotid saaks ühekordse "palga" eest, misjärel nad tegutsevad ilma lõunapauside ja puhkusteta. Kuulduste järgi peaks Tesla vabrikutes töötavate robotite osakaal ületama inimesi juba aastal 2024.
Võrreldes seni robotitena tuntud tootmisautomaatikaga oleks inimesi asendavad teslabot'id sotsiaalses ja emotsionaalses mõttes täiesti teine kvaliteet. Edu puhul või isegi selle puudumisel näeksime esimest korda mõttelise uudiskanali intervjuus humanoididest töölisklassi.
Tesla roboti tööd jagunevad kahte peamisesse suunda. Esimeses on ülesanneteks raskete asjade siirdamine ning rutiinsete ja täpsust nõudvate paigaldustööde teostamine. Teiseks ja vahest kõige huvitavamaks tööks saab olema tootmise kvaliteedi jälgimine. St robot hakkab kontrollima inimeste töö kvaliteeti. Praagi kordumisel astub robot seda ise tegema. Kes tahab, võib mängida tunnetega, kui dokumentaalne kaameravaade läheneb seljatagant töösse keskendunud tegelasele ja kui viimane pöörab näo vaataja poole, näeme äraolevalt kuhugi keskendunud silmades klaasläätse külma läiget.
Vigadest õpitakse. Esimesena õpib Elon Musk. Õppimise tulemusel ei tule inimesed tööle tagasi, vaid robotid muutuvad paremaks. Tema kiiresti arenevas tööstusimpeeriumis on lisaks autovabrikule töökäsi meenutavatest manipulaatoritest puudus SpaceX rakettide, tehiskaaslaste, Starlink antennisüsteemide jpm tootmises.
Ühiskond õpib järjekorras viimasena ja kõige aeglasemalt. Erinevalt ettevõtjat tagant sundivast majanduslikust loogikast, lastakse sotsiaalsetel probleemidel areneda valuläveni, millele reageeritakse kirju ja vastuolulise populismiga, kuniks suurimad kannatajad on välja surnud.
Enne seda võib saabuda ka päev, kui peab uuesti lugema Elon Muski säutsu, tõdemaks kurbusega, kuidas visionääril oli seegi kord õigus.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"