Puunuga võib olla terasestki teravam

Foto: Earl/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Kes oleks võinud arvata, et tavalisest puidust saab teha noa, mis on terasnoastki teravam? Just selliseid nuge saab nüüd teha tänu Ameerika teadlaste tööle.

Teng Li ja ta kolleegid Marylandi Ülikoolist said puitu töödeldes materjali, mis on tavalisest puidust 23 korda kõvem.

Materjalist saab omakorda valmistada näiteks noateri, mis on kolm korda teravamad kui tavalised terasest noaterad.

Kõvaduse ja teravuse saavutamiseks eemaldasid teadlased puidust keemilisel meetodil õrnemat sorti polümeermolekulid. Alles jäid rakuseinte tugevad tselluloosimolekulid.

Tugevatest molekulidest materjali surusid teadlased siis kuue tunni vältel 20 megapaskalise rõhu juures ja tahendasid seda seejärel veel sajakraadisel temperatuuril.

Tugevdatud puidust valmistatud noaga sai teadlaste tehtud katsetes näiteks tavalise elektrikaabli läbi lõigata kolm korda väiksemat jõudu rakendades kui tavalise terasnoaga. Liha sai uudse noaga lõigata sama mugavalt kui tavalisega.

Teadlased tegid tugevdatud puidust ka naelu ja tuvastasid, et need on ka sama head kui tavalised naelad.

Li ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Matter, et tugevdatud puidust noad ja naelad võimaldavad suurt kokkuhoidu, sest nende tootmiseks kulub energiat märksa vähem kui terasest nugade ja naelte tootmiseks.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: