Tehnikakommentaar: Instagrami võiks reguleerida nagu suhkrujooke
Hiljutise lekke põhjal viitab Facebooki enda analüüs, et Instagram tekitab teismelistes mõtteid enesetapust. Nõnda oleks ehk aeg reguleerida selle kasutamist sarnasel viisil, kui suhkrustatud jookide tarbimist, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Kõik teavad, et ülekaaluga kaasnevad terviseriskid. Samuti teatakse, et liigsete kilodega kaasnev sotsiaalne stigma põhjustab psüühilist valu. Ühtlasi ollakse teadlikud, et noorte ja eriti end avastavate teismeliste psüühika rohkem haavatav. Lõpuks on ülekaalu lai levik statistiline fakt. Seda eriti laste ja noorte seas. Järelikult peaks midagi tegema.
Kuna veel teatakse, et ülekaalu lisandumine seostub olulisel määral päeva jooksul rafineeritud süsivesikurikka toidu söömisega, asuti siin-seal maailmas reguleerima koolides lihtsuhkruid sisaldavate jookide ja söökide kättesaadavust. Keegi eriti vastu ei vaielnud. Isegi mitte need vanemad, kes valmistasid palgatööna suhkrust toitu.
Võiks ju arvata, et kui näiteks mõni konkreetne toit oleks süüdi laste enesetappudes, siis ka selle saadavust asutakse reguleerima või koguni keelustatakse. Praktika kinnitab, et mänguväljakul mõnda last ohustanud kiik või turnimisvahend eemaldatakse. Metalltoru järava ketaslõikuri sädemete pilve vaadatakse kergest kurbusest saadetud mõtliku nõustumisega aegade muutumisest.
Kas kirjeldatud piirangukultuuri sobiks ka Instagram? Laste ja noorte seas populaarne pildipõhine suhtluskeskkond tekitab ettevõtte enda andmetel õrnemas vanuses neiude seas depressiooni ning viib enesetapu mõtetele koos saatuslike valikutega. Majandusleht The Wall Street Journal käsitleb teemat pealkirja all "Dokumendid paljastavad: Facebook teab, et Instagram on tüdrukutele mürgine". Tegemist olevat Räniorus halvasti varjatud saladusega.
Suurema kärata jätkatakse tööd teadmises, et sotsiaalmeedia teenus ohustab teismeliste vaimset tervist. Mõju olevat sedavõrd negatiivne, et viib noori enesetapu teele. Suuremas ohus on neiud. Oma keha suhtes ängistust tundvatest tütarlastest tunnistab kolmandik, et nende kannatused suurenevad tänu "instale". Enesetapule mõtelnud Ühendkuningriigi neiudest umbes iga kaheksas ja noortest ameeriklannadest iga kuueteistkümnes seostab traagilist kavatsust Instagrami efektiga.
Majanduslehe kätte jõudnud analüüs oli mõeldud ettevõtte sisemiseks kasutuseks, mistõttu kahtlustatakse, et objektiivsemalt mõõdetuna osutub oht on isegi suuremaks. Antud teabe tekkimise põhjus ei tulene laste kaitsmise huvidest, vaid vajadusest uurida oma kasutajaskonna käitumise mõjutamise meetodeid. Instagrami emafirma Facebooki kapitaliks on inimeste tunded, mida kasutatakse kliendibaasi valitsemiseks ja kasvatamiseks ning mida müüakse välistele manipuleerijatele.
USA 2017. aasta andmetel koges iga viies teismeline neiu aastas vähemalt korra olulist depressiivset episoodi. Kümne aasta võrdluses ehk Facebooki kiire populaarsuse kasvu perioodil suurenes ameerika 12–17-aastaste noorte hulgas depressiooni esinemissagedus üle pooleteise korra, mis sai elu üheks osaks igale seitsmendale-kaheksandale noorele. Hingevalu kasvu tervikuna ei saa kanda Facebooki arvele, aga uuringute põhjal on selge, et sotsiaalmeedial on nendes arengutes märgatav roll.
Eriti haavatavad on just kehakuvandi suhtes tundlikumad teismelised neiud, kelle seas esines toodud depressiooni kolm korda sagedamini võrreldes samaealiste noormeestega. Tagasivaade suhkruse toidu regulatsiooni kujunemisest aktsepteeritavaks normiks on näide reaktsioonidest, mida pakutakse võimaliku lahendusena Instagrami mürgilisuse vastu.
Näiteks arendab teemat ameeriklasest sotsiaalmeedia jaoks pildistamise tehnoloogiat arendav Daniel Liss. Tema puhul võiks oodata nn "vagusi rukkipõllus toimetamist", sest negatiivse kära tõstmine ohustaks tema äri. Sestap on mõneti lootustandev, kui mõnel juhul kerkib ettevõtja moraal ärist kõrgemale.
Daniel viitab USA-s alates 1906. aastast tervist ohustavate toitude ja ravimite ülest valvet korraldavale toidu- ja ravimiametile. Föderaalse kontrollorgani loomist põhjustas äratundmine, et ei ravimite ega toidu tootjad olnud piisavalt huvitatud oma klientide heaolu kaitsmisest. Kehtiv regulatsioon annab ametile õiguse sekkuda ka sellistesse mitte suhu pandavatesse ega süstitavatesse toodetesse, mille kavandatud mõju avaldub nii inimese kui ka loomade keha talitlustes või struktuuris.
Kogunenud teabe põhjal kutsub Instagram neiudes esile toitumishäireid, näljutamise tulemusel ohtlikke muutuseid keha struktuuris, mõjutab psüühilist tervist ja põhjustab elu ohustavaid valikuid. David kutsub üles kaaluma ideed, mille tulemusel looks president mentaalse tervise kaitseks toidu- ja ravimiametilaadse järelevalveameti.
Probleem koos toodud lahendusideega on liiga must-valge. Uudset tähelepanekut tuleks võtta väljakutsena, mida pole osatud oodata. Kes oleks kunagi uskunud, et tulevikus kaalutakse kuidas toiduseadustega fotograafiat reguleerida? Miks üleüldse pead vaevata? Kõik see põhjustab stressi. Selle leevendamiseks oleks hea süüa midagi magusat!
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"