Hinnalist liitiumi saaks ka naftatööstuse reoveest
Kes helistab mobiiliga, veedab aega nuhvliga või sõidab elektriautoga, see vajab tõenäoliselt ka liitiumi, sest just liitium on suure tõenäosusega seadeldise akus tähtis element.
Liitiumi, elementi järjenumbriga kolm, leidub maailmas üsna rohkesti, kuid seda puhtal kujul kätte saada on enamasti kulukas ja keerukas. Nüüd on rühm Ameerika teadlasi välja mõelnud võtte, kuidas ammutada liitiumi kasvõi reoveest.
Samuel Warnock Santa Barbara California Ülikoolist ning Rahul Sujanani ja Everett Zofchak Austini Texase Ülikoolist töötasid koos kolleegidega välja õhukese membraanmaterjali, mis eraldab veest liitiumi ioonid, eristades neid täpselt teistest ioonidest, eelkõige naatriumi ioonidest.
Teadlased väidavad Ameerika teaduste akadeemia toimetistes, et nende polümeermembraaniga saab liitiumi kätte märgatavalt tõhusamalt kui seniste meetoditega. Membraani aktiivseks komponendiks on ühendid nimega krooneetrid, mis seovad endaga naatriumi ioone, kuid mitte liitiumi ioone. Seetõttu lipsavad liitiumi ioonid membraanist hõlpsasti läbi. Naatriumi ioonid aga takerduvad sellesse.
Just liitiumist naatriumi eraldamine on varem tehtud membraanikatsetustes osutunud tõsiseks murekohaks. Uudset membraani saab muu hulgas kasutada ka liitiumi eraldamiseks nafta- ja gaasitööstuse reoveest, kus sel seni on lastud lihtsalt raisku minna. Teadlased on välja arvutanud, et ainuüksi Texase osariigi Eagle Ford Shale'i leiukohast võiks igal nädalal koguda nii palju liitiumi, et seda jaguks 1,7 miljonile mobiiltelefoni akule.
Meetodi evitamisel suureneks liitiumi kättesaadavus ja alaneks ka akude hind.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa