Imepisike voltmeeter mõõdab pinget rakuorganelli membraanil

Foto: Janin Lautenschläger

Elekter on tähtis jõud ka inimese kehas. Võib öelda, et nii meie süda kui ka aju käivadki elektriga, seetõttu annavad nende organite seisundist hea ülevaate elektrokardiogramm ja elektroentsefalogramm.

Nüüd on teadlased leidnud võimaluse, kuidas mõõta elektriliste potentsiaalide vahet lausa rakkude organellides.

Yamuna Krishnan Ameerika Ühendriikidest Chicago Ülikoolist ja ta kolleegid on konstrueerinud anduri, mille saab pista rakku ja mis mõõdab seal pinget raku sisestruktuuriüksusi ehk organelle ümbritsevatel membraanidel. Teadlased on oma nanomõõtmelisele voltmeetrile pannud ka kõlava nime, Voltair.

Seadeldis koosneb DNA-molekuli jupist, mille külge on kinnitatud kaks fluorestseeruvat aatomirühma. Neist ühe heledus muutub pinge muutuse peale. Kahe aatomirühma heleduse suhte järgi saavadki teadlased siis mõõtetulemuse teada.

Kasutatav DNA-jupp on just täpselt sellise ehitusega, et seondub raku membraanil teatavate valkudega, mispeale lastakse ta otsapidi rakku sisse. Seal suudab ta mõõta elektrilist pinget mitmesuguste organellide membraanil, kaasa arvatud näiteks lüsosoomide, vanu valke ja rakustruktuure hävitavate organellide membraanil.

Krishnan ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Nanotechnology, et pinget õnnestus mõõta ka mõnede niisuguste organellide membraanil, kus selle olemasolu isegi oodata ei osatud.

Uue üliväikese voltmeetri abil loodavad teadlased edaspidi täpsemalt teada saada, kuidas rakuorganellid oma tegevust elektri jõul korraldavad. Aga praktilisema poole pealt on tulemustest ehk abi eluskudede ja elektroonikaseadmete tihedamal lõimimisel.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: