Ligi 400 noort ebapärlikarpi jõudis tagasi kodujõkke

Esimest korda viidi Eestis jõkke plaaditäied noori ebapärlikarpe, kes on üles kasvanud RMK Põlula kalakasvanduses. Pilootprojekti eesmärk on päästa Eestis väljasuremisohus liik.

Kuigi ühes Lahemaa rahvuspargi jões leidub paarikümneaastasi ja vanemaid ebapärlikarpe, siis aina kehvemaks muutunud looduslike kasvutingimuste tõttu on järelkasv looduses peatunud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Selleks, et ebapärlikarpe väljasuremisest päästa, alustati eelmisel aastal nende suureks kasvatamist RMK Põlula kalakasvanduses, kuhu tuuakse kalad, kelle lõpustel ebapärlikarbi pihtvastsed esimestel elukuudel elavad.

"See on meie õnn. Meie kasvatusprotsess on selle võrra lihtsam, et jões on kalu, kes on nakatunud pihtvastsetega. Sealt on meil lihtsam edasi minna. Õnneks meil on veel suguküpseid vanu karpe, kes annavad järglasi, ja on piisavalt kalu, kes nende vastsetega nakatuvad, ja saame sealt seda eluringi jätkata," selgitas RMK Põlula kalakasvatustalituse juhataja Kunnar Klaas.

Lisaks ebapärlikarbi kasvatamisele tehakse rahvusvahelise projekti abil korda ka nende elukoht.

"See on kõige keerulisem protsess, see on pikaajaline protsess, sest jõgede taastamine nõuab ka kõikide valgalade hooldamist ja korrashoidu. Kraavitused jms mõjutavad vee režiimi ja seda tuleb kõike kompleksselt käsitleda," ütles keskkonnaameti Põhja regiooni projektijuht Riina Martverk.

Kolmapäeval jõudis kodujõkke tagasi 384 ebapärlikarpi. Nelja koha vahel jagunenud tosinat plaati hakatakse regulaarselt hooldama.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: