Eesti teadlaste tehtud kaamerad lähevad järgmisel aastal Kuu peale
Eesti kosmoseteadlased said Tartu observatooriumis valmis kaamerad, mis lendavad juba järgmisel aastal NASA missiooniga Kuu peale ja hakkavad seal robotkätt juhtima. See on esimene kord ajaloos, kus eestlaste valmistatud instrument saadetakse Kuu pinnale.
Tartu observatooriumis jõudis lõpule viimane katsetus, et kontrollida kaamera vastupidavust kosmoses.
"Hetkel tundub, et kõik testid said läbitud ehk see kaamera on kuule minekuks valmis," ütles Crystalspace'i asutaja Jaan Viru "Aktuaalsele kaamerale".
"Ta on kuukindel ja valmis Kuud avastama minema. Loodetavasti aasta-kahe jooksul teeb ka Kuu pinnast pilte," lisas Viru.
Reedesele finaalile eelnes seitse aastat kaameramudelite arendust ja pingelist üheksa kuu pikkust projekti. Vahepeal saadeti insenerimudelid USA-sse testimisele. Viimased kolm nädalat on päris lennumudelitega katsetatud läbi kogu Kuule jõudmise teekond ehk tehtud vibratsiooni- ja löögi-, vaakumi- ja temperatuuriteste.
"See näitab, kuidas meie algselt tudengiprojektidest ja teadustööst alanud kaamerad on lõpuks jõudnud staadiumisse, kus firma on neid suutnud tootena maha müüa päris suurele kosmosemissioonile," rääkis Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja Mihkel Pajusalu.
"Suurele projektile saab joone alla tõmmata. Aga ma arvan, et kergem ohe on, kui tulevad Kuu pealt esimesed pildid tagasi, et see töötab," ütles Viru.
Nüüd jääb üle veel kaamerad tugevasse karpi pakkida, Ameerikasse saata ja esimest pilti Kuust ootama jääda.
"Tegemist on väga meeletu graafikuga. Kosmoses tavaliselt võtavad samad projektid kaks aastat. Meie tegime selle ära üheksa kuuga. See on väga pingeline olnud. Nüüd on enamik tiimiliikmeid juba puhkusel ja ma ise loodaks ka lähema paari nädala jooksul puhkusele minna," rääkis Viru.
Juba aasta-paari pärast läheb aga kaamera Kuule ja ehk isegi Eesti lipuvärvidega.
"Peab vaatama, äkki õnnestub ikka kuidagi Eesti lipud külge saada asjale, aga see on rohkem läbirääkimiste teema, et mis lõpuks tuleb. Eks seda näeb, ka kleeps tuleb kosmoses kvalifitseeruda, ka kleepsu igale poole panna ei saa," ütles Pajusalu.
Toimetaja: Merili Nael