Hiina Kuu-missioon lõppes edukalt

Kosmosekapsel maandus Sise-Mongooliasse, Siziwangi piirkonna steppi.
Kosmosekapsel maandus Sise-Mongooliasse, Siziwangi piirkonna steppi. Autor/allikas: AP/Scanpix

Hiina Chang'e 5 missioon jõudis eile eduka lõpuni, kui Sise-Mongooliasse maandus kosmosekapsel, milles on Kuult võetud pinnaseproovid.

Hiina saatis 23. novembril ilmaruumi kosmoseaparaadi Chang'e 5, selle eesmärk oli koguda Kuu pinnalt kivikesi ja tolmu. Enam kui kolmenädalane missioon oli Hiina robootiliste kosmoseuuringute ajaloos üks keerulisemaid. See hõlmas endas Kuul maandumist, proovide võtmist lausa kahe meetri sügavuselt ning seejärel Maale tagasi suundumist.

Hiina riiklik kosmoseadministratsioon, mis tavaliselt varjab oma missioone, tõstis sel korral kosmoseprogrammi vastu usaldust näiteks otseülekandega raketi käivitamisest või näidiskapsli tagasitulekust.

Hiina kosmoseaparaat võttis proove Rümkeri mäelt, mis on vulkaanilist päritolu ja see asub Kuu nähtava külje läänepoolses osas. Arvatavasti on sealne pinnas võrdlemisi noor.

Varem pole Hiina Kuult pinnaseproove kogunud ja viimati tegi seda Nõukogude liidu kosmoseaparaat Luna 24 aastal 1976.

Aastatel 1969–1972 toimunud Apollo missioonide käigus on Maale toodud üle 380 kilo Kuu materjali. Kuigi umbes paar kilo kivikesi ja tolmu, mis Chang'e 5 missiooni käigus Maale toodi, pole just suur kogus, on need proovid võetud seni uurimata piirkonnast. Apollo ja Luna missioonide käigus külastati iidseid vulkaanilisi tasandikke, kus kivid on 3–4 miljardit aastat vanad. Rümkeri vulkaanilised kivimid on palju nooremad, umbes 1,3–1,4 miljardi aasta vanused.

Uute proovide abil on võimalik teadlastel saada veelgi rohkem infot Kuu geoloogilise ajaloo kohta. Proovide abil on võimalik uurida, kuidas on Kuu ja kogu päikesesüsteem moodustunud ning arenenud. Proove hakatakse hoidma Pekingis Hiina Teaduste Akadeemia observatooriumis.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: