Hiina kosmoseaparaat saadeti Kuule pinnaseproove võtma

Chang'e 5 Kuu saatnud tehnikud juubeldavad.
Chang'e 5 Kuu saatnud tehnikud juubeldavad. Autor/allikas: Scanpix

Hiina kosmoseagentuur saatis eile õhtul Eesti aja järgi Wenchangi kosmodroomilt ilmaruumi kosmoseaparaadi Chang'e 5, mis jõuab reedeks Kuu peale.

Kauaks see sinna ei jää — juba detsembri keskpaiku on kavas maanduda uuesti Maal, suurel rohumaal Sise-Mongoolia autonoomses piirkonnas.

Vahepeal on Chang'e 5 tööplaanis koguda Kuu pealt kivimi- ja pinnaseproove. Lootust on, et proove õnnestub Maale toimetada vähemalt kaks kilogrammi.

Chang'e 5 kogub proove Tormide meres asuvalt vulkaanilist päritolu Rümkeri mäelt.

Tormide meri asub Kuu esiküljel, suhteliselt serva peal. Tegelikult ei ole see muidugi mingi meri, vaid basaltkivimite väli, ja mingeid torme seal ei ole.

Rümkeri mägi on umbes 70 kilomeetri laiune ja poole kilomeetri kõrgune kõrgendik, mida varem vahetult uuritud ei ole.

Chang'e 5 Kuul käik on ajaloolise tähtsusega, sest juba enam kui 40 aastat ei ole Kuult Maale kivimiproove toodud.

Viimane proovitooja oli Nõukogude Liidu kosmoseaparaat Luna 24, mis tõi aastal 1976 kaasa aga ainult 170 grammi pinnaseproove. Varem on Kuult proove toonud ka Ameerika astronaudid, ja kokku lausa üle 380 kilogrammi.

Kui nüüdne ettevõtmine õnnestub, siis saab Hiina Rahvavabariigist kolmas riik, mis on Kuult Maale proove toonud.

Proove hakatakse hoidma Pekingis Hiina Teaduste Akadeemia observatooriumis. Kas neid ka riigist välja teiste maade teadlastele uurida viia lubatakse, ei ole teada.

Peale proovivõtu uurib Chang'e 5 Kuu pinda ka selle pilguga, et saaks võimalikult hästi ette valmistada Hiina taikonautide sõitu Kuu peale. Hiina on teatanud, et kavatseb inimesi Kuule saata umbes aastal 2030.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: