Kosmoseekspert: SpaceX-i raketid teevad mehitatud kosmoselennud odavamaks

NASA kasutas inimeste kosmosesse viimiseks erafirma ehitatud raketti, mis on ka korduvkasutatav. Tallinna Tehnikaülikooli kosmosevaldkonna juht Rauno Gordon ütles "Terevisioonile", et korduvkasutatavad raketid toovad kosmosetehnika hinna allapoole.

USA ettevõtte SpaceX-i mehitatud kosmoselaev Crew Dragon startis pühapäeva õhtul Floridast teekonda Rahvusvahelisse Kosmosejaama (ISS), kuhu astronaudid jõudsid kohale esmaspäeva õhtul. 

Gordon ütles, et siiamaani on kosmosesse inimesi saadetud suurte riiklike programmide raames. "Aga nüüd on erafirma, kes alustas rakettide ehitamist, et satelliite üles saata ja on jõudnud sinnamaani, et inimesed on usaldatud nende raketi pardale," lausus Gordon.

Missiooni teeb eriliseks ka asjaolu, et kasutatakse korduvkasutatavat raketti, mis teeb kosmosetehnika hinna veidi odavamaks. "Varem on olnud kogu kosmose asja ehitamine niivõrd kallis, sest rakett põles igakord ära," lausus Gordon.  

Kosmoserakett koosneb mitmetest osadest ja korduvkasutatav on alumine osa, mis on ka kõige suurem. Veel on korduvkasutatav ülemine osa, kus on inimesed sees. "Kapsel ühines Rahvusvahelise Kosmosejaamaga ja ükskord toob see sealt inimesed tagasi," selgitas Gordon.

Kosmosekapsel Crew Dragon ühines ISS-iga eile õhtul kell 23.01 Eesti aja järgi. Rahvusvahelisse Kosmosejaama läks pooleks aastaks neli inimest. Kosmosejaama saabusid eile kolm NASA astronauti Michael Hopkins, Victor Glover ja Shannon Walker ning üks Jaapani astronaut Soichi Noguchi. Veel on kosmosejaamas alates 14. oktoobrist NASA astronaut Kate Rubins ning kaks Roskosmose kosmonauti Sergei Rõžikov ja Sergei Kud-Svertškov.

 

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: